Foto: Pixabay

Twitter postihl propad příjmů kvůli masivnímu odlivu inzerentů

Zdá se, že se Twitter pod vedením Elona Muska dostává do stále větších problémů. Ačkoli Musk hledá nové způsoby, jak zvýšit výdělečnost této platformy, nyní musí čelit velmi nepříjemnému problému, a totiž náhlému odlivu inzerentů.

Musk v pátek uvedl, že „Twitter zaznamenal masivní pokles příjmů“ kvůli obavám inzerentů z moderování obsahu a dalším změnám, k nimž by mělo dojít nebo již dochází po změně majitele společnosti.

Řada velkých inzerentů proto v posledních dnech pozastavila inzerci, a to například včetně společností GM, Audi, Pfizer, General Mills, Volkswagen a dalších velkých firem, které se obávají možných změn politiky Twitteru i důsledků odchodu vrcholných manažerů. Také průmyslové skupiny vyjádřily obavy o bezpečnost značky pod Muskovým vedením a deník The New York Times tento týden uvedl, že „IPG, jedna z největších reklamních společností na světě, vydala doporučení klientům, aby dočasně pozastavili svoji spolupráci s Twitterem“.

Poté, co Musk oznámil, že zmírní zásady moderování obsahu (kvůli kterým byl například z platformy trvale vykázán exprezident Donald Trump), organizace pro ochranu práv NAACP přímo vyzvala inzerenty k bojkotu této platformy. „Je nemorální, nebezpečné a velmi destruktivní pro naši demokracii, aby jakýkoli inzerent financoval platformu, která podporuje nenávistné projevy, popírání voleb a konspirační teorie.“

Všechny tyto reakce ukazují, jak rychle se reklamní byznys Twitteru pod Muskovým vedením zhoršil. Přichází také sotva týden poté, co se Musk snažil inzerenty ujistit, že nechce z platformy udělat „pekelnou krajinu volného pohybu“. Zajímavé přitom je, že Twitter ihned po zprávě o Muskově převzetí společnosti zaznamenal výrazný nárůst nenávistných projevů a rasových urážek.

Musk uvedl, že za pokles příjmů mohou aktivistické skupiny, „které vyvíjejí tlak na inzerenty, přestože se nic nezměnilo na moderování obsahu“. Koalice skupin občanských práv a aktivistů však Muskovo vysvětlení odmítly a vysvětlily, že současný stav platformy zavinilo hromadné propouštění zaměstnanců Twitteru, včetně lidí pracujících v oblasti moderování a bezpečnosti.

„Když propustíte téměř 50 % zaměstnanců, včetně týmů, které mají na starosti skutečné sledování, monitorování a prosazování pravidel moderování obsahu, nutně to znamená, že se moderování obsahu změní,“ uvedla Jessica Gonzálezová, spoluředitelka organizace Free Press. Skupina rovněž vyjádřila obavy z Muskova posilování krajně pravicových konspirací.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.