Foto: se svolením ICQ

Uh-oh: ICQ končí 26. června

ICQ, které bylo zejména v 90. letech velmi populární aplikací pro zasílání zpráv, zbývá už jen měsíc, než se připojí k dalším vysloužilým aplikacím do softwarového nebe. ICQ přestane fungovat 26. června, uvádí se na jejích webových stránkách, které zároveň vybízejí uživatele, aby se pro běžné konverzace přesunuli na VK Messenger a pro pracovní konverzace na VK WorkSpace. ICQ se objevilo v době, kdy většina lidí používala k chatování IRC (Internet Relay Chat), které ale bylo určeno především pro skupinové konverzace. Oproti tomu ICQ usnadňovalo komunikaci jeden na jednoho. Aplikace fungovala neuvěřitelných 28 let.

Uživatelé, kteří si zaregistrovali účet, dostali přiděleno číslo, které, protože bylo vydáváno postupně, se postupem času prodlužovalo. Nejkratší čísla tak měla pět číslic, což znamená, že uživatelé, kteří je dostali, byli na samém začátku. ICQ dosáhlo svého vrcholu na počátku roku 2000, kdy dosáhlo 100 milionů registrovaných účtů. A přestože netrvalo dlouho a AIM, Yahoo Messenger a MSN Messenger jeho popularitu zastínily, ikonický zvuk oznámení ICQ „uh-oh!“ zůstává pro mnoho uživatelů internetu z této éry nezapomenutelný.

ICQ, odvozené od slovního spojení „I seek you“ (hledám tě), vyvinula izraelská společnost Mirabilis. Poté ji koupila společnost AOL a následně ruská společnost Mail.Ru Group, která je nyní známá pod názvem VK a která má vlastní sociální sítě a služby pro zasílání zpráv.

Zdroj: engadget.com