Ultrazvuková náplast je označována za revoluci v lékařství

Náplast, která dokáže ultrazvukem snímat organismus člověka v každodenním životě, byla označena za revoluci v lékařském zobrazování.

Nositelná náplast o velikosti poštovní známky dokáže zobrazovat krevní cévy, trávicí systém a vnitřní orgány až po 48 hodin, což lékařům poskytuje daleko podrobnější obraz o zdravotním stavu pacienta než běžné snímky.

Při laboratorních testech vědci pomocí náplastí sledovali, jak se lidem při cvičení mění tvar srdce, jak se jim při pití a vylučování nápojů zvětšuje a zmenšuje žaludek a jak se jim při vzpírání pohybují svaly.

Profesor Xuanhe Zhao z Massachusettského technologického institutu, který vedl výzkumný tým, uvedl, že náplasti by mohly „způsobit revoluci” v lékařském zobrazování, protože stávající snímky jsou velmi krátké, někdy trvají jen několik sekund, a obvykle se musí provádět v nemocnicích.

V konečném důsledku si Zhao představuje, že si lidé budou moci kupovat krabičky náplastí a s pomocí chytrých algoritmů v mobilních telefonech je budou používat k monitorování svého srdce, plic a trávicího systému, aby zjistili včasné příznaky onemocnění, nebo svých svalů během rehabilitace či fyzického tréninku.

Bioadhezivní ultrazvuková (neboli Baus) náplast obsahuje soustavu malých senzorů (piezoelektrických měničů), které vysílají ultrazvukové vlny skrz kůži do těla. Tyto vlny se odrážejí od cév, tkání a vnitřních orgánů a jsou detekovány stejnými prvky v náplasti.

V současné době musí být náplast připojena k přístroji, který odrazy promění v obraz, výzkumníci ale již vyvíjejí bezdrátovou náplast, která bude spolupracovat se softwarem v mobilním telefonu. „Na bezdrátové verzi usilovně pracujeme,” řekl Zhao. Podrobnosti o náplasti byly zveřejněny v časopise Science.

Zdroj: theguardian.com