UPS testuje dopravu lékařských vzorků pomocí dronů

Společnost UPS spojila své síly s výrobcem autonomních dronů v rámci programu Matternet. Obě společnosti pracují na unikátním projektu doručování léků, vzorků a drobných zdravotnických potřeb za pomoci autonomních dronů. Projekt je v současné chvíli ve fázi pilotního testování v rámci areálu nemocnice WakeMed ve městě Raleigh v Severní Karolíně.

O doručování se starají kvadroptéry M2 Matternet. Na jejich činnost dohlíží mimo jiné zástupci Federální letecké správy USA a také úřadu pro dopravu Severní Karolíny. Jako první jsou do programu zahrnuty vzorky pacientů. Ty budou autonomní drony svážet na jednu přistávací plochu nedaleko laboratoří.

Společnost Matternet si tento postup vyzkoušela už loni v létě Curychu. První náklad, který autonomní dron doručoval, byl balíček kávy. Po jeho předání se potom kvadroptéra dokázala vrátit a sama přistát na střeše dodávky.

Podle UPS je právě zdravotní péče odvětvím, kde se může dronová autonomní doprava uplatnit. Během vyšetření a výzkumů je třeba v areálech nemocnic a dalších zdravotnických zařízeních přepravit velké množství drobných vzorků. Ty zpravidla nejsou příliš těžké a často je nutné doručit je z místa na místo co nejrychleji (například během probíhající operace) a právě k tomu je doprava pomocí autonomních dronů vhodná.

Jak ukazuje prostředí nemocnice WakeMed, lékaři a další pracovníci si na nový systém dokázali poměrně rychle zvyknout a adaptovat se na něj. Největším problémem pro autonomní drony však zůstávají předpisy, a to jak dopravní, tak letecké, které s nimi doposud nepočítají a nedokáží jejich použití ošetřit.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.