Foto: Unsplash

Úřady v USA učinily výrazné kroky k regulaci bitcoinových obchodů

Americké ministerstvo financí ve čtvrtek uvedlo, že bude vyžadovat nahlášení veškerých odchodů s kryptoměnami, jejichž výše překročí hodnotu 10 000 dolarů. Důvodem je strach z toho, že absolutní svoboda v oblasti kryptoměn může podporovat nelegální činnost včetně daňových úniků. Iniciativu nejvyššího finančního orgánu USA podpořil i prezident Biden.

Zveřejněná zpráva uvádí, že ačkoliv jsou kryptoměnové transakce jen malou částí všech obchodních transakcí v rámci USA, monitoring větších finančních transakcí by měl výrazně pomoci při řešení nelegálních finančních toků. Nově by větší pravomoci v této oblasti měl získat úřad IRS (Internal Revenue Service), který je odpovědný za vybírání daní.

Současná administrativa USA tento krok zahrnuje do širší snahy omezit dvoustupňový daňový systém, v němž běžní občané a menší společnosti platí daně, zatímco velcí hráči finančního a výrobního trhu mají nástroje, kterými se mohou placení daní vyhnout. Kryptoměny, které jsou ze své zásady neregulované a transakce s nimi nelze nijak ověřit, by mohly být právě takovým nástrojem.

Otázkou je, jestli se úřady v USA neodhodlají k dalším krokům. Po velkém růstu v prvních měsících roku mají kryptoměny problémy. Od jejich podpory bitcoinu odstoupila Tesla a výhrady tento týden ohlásila rozsáhlou regulaci kryptoměn také Čína. Bitcoin kromě toho dlouhodobě čelí kritice kvůli energetické náročnosti jeho těžby. Pokud dojde ze strany USA k rozsáhlejším regulacím, mohly by se ceny kryptoměn výrazně propadnout.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.