Foto: se svolením ORNL

USA má nejvýkonnější superpočítač na světě

Spojené státy mají jedno nové prvenství – v žebříčku Top 500 superpočítačů se totiž dostaly na první místo na světě. Může za to jejich nový nejvýkonnější systém Frontier z Oak Ridge National Laboratory (ORNL), který běží na procesorech AMD EPYC. Právě tento stroj převzal první místo od loňského šampiona, japonského systému ARM A64X Fugaku. Prozatím je Frontier stále ve fázi integrace a testování, nakonec však bude využíván americkým letectvem a ministerstvem energetiky.

Frontier, který je poháněný platformou Cray EX společnosti Hewlett Packard Enterprise (HPE), se stal s velkým náskokem také nejlepším strojem. Jde o první (oficiálně představený) exascale počítač, který v benchmarku Linmark dosáhl maximálního výpočetního výkonu 1,1 exaflops. Japonský Fugaku dosáhl méně než poloviční hodnoty 442 petaflops, což ale stále stačilo na to, aby se udržel na prvním místě předchozí dva roky.

Japonský systém MN-3 porazil díky výkonu pouhých 52,23 gigaflops na watt, čímž získal první místo na seznamu Green500. „Skutečnost, že nejrychlejší stroj na světě je zároveň energeticky nejúčinnější, je prostě úžasná,“ řekl na tiskové konferenci ředitel laboratoře ORNL Thomas Zacharia.

V žebříčku Tom 10 superpočítačů najdeme například také systém HPE Cray EX instalovaný ve finském EuroHPC (151,9 petaflops), systém Summit realizovaný společností IBM a využívající 22jádrové procesory Power a grafické procesory NVIDIA Tesla V100 (148,8 petaflops) či Sierra od Lawrence Livermore, menší verzi Summitu, která dosáhla 94,6 petaflops/s.

Zdroj: engadget.com