USA spustí v roce 2021 nejvýkonnější super počítač na světě

Spojené státy americké si pojišťují vedení v závodě superpočítačů. Do roku 2021 by měl v Národní laboratoři v Tennessee být zprovozněn superpočítač nazvaný Frontier, na jehož konstrukci spolupracují společnosti AMD a výrobce superpočítačů Cray. Očekává se že výkon tohoto zařízení bude přesahovat 1,5 exaflops, tedy téměř nepředstavitelnou miliardu miliard operací za vteřinu.

„Rekordní výkon zařízení Frontier zajistí schopnost naší zemi vedoucí pozici ve vědě, která zlepší život a ekonomickou prosperitu všech Američanů a celého světa,“ řekl v tiskovém prohlášení ministr energetiky Rick Perry. „Frontier urychlí inovace v AI tím, že americkým výzkumným pracovníkům poskytne obrovské množství dat a výpočetní zdroje. Ty pomohou zajistit, že další velké vynálezy budou vyrobeny ve Spojených státech.“

Frontier v sobě dokáže koncentrovat výkon, jaký v současnosti poskytuje 160 nejvýkonnějších počítačů na celém světě. Bude schopný pracovat s daty v šířce 24 000 000 převyšující průměrné domácí připojení k internetu. To je přibližně rychlost umožňující přenos 100 000 HD filmů za vteřinu. Samotné zařízení bude svou rozlohou zabírat plochu srovnatelnou s dvěma basketbalovými hřišti a jednotlivé části počítače budou propojeny 90 mílemi kabelů.

Frontier není jediný počítač s typu exascale jež je v současnosti v USA budován, v březnu ohlásilo tamní ministerstvo energetiky výstavbu superpočítače Aurora. Ten by však měl svým výkonem Frontier překonat. Spekuluje se také o tom, že vůbec první počítač typu exascale bude postaven příští rok v Číně.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.