Zdroj: wikimedia.org

Utah žaluje společnost TikTok kvůli bezpečnosti dětí a propojení s Čínou

Stát Utah zažaloval TikTok kvůli bezpečnosti dětí a vlastnictví společnosti v Číně, uvedla CNBC. Generální prokurátor Sean Reyes ve stížnosti označil aplikaci za „návykový produkt” a obvinil ji z klamání uživatelů ohledně vztahu s mateřskou společností ByteDance se sídlem v Číně. Stát nedávno přijal jedny z nejpřísnějších zákonů o sociálních médií v zemi – pro užívání sociálních sítí zde mladiství potřebují povolení rodičů.

Žaloba přirovnává TikTok k hracímu automatu, který je „dopaminovou manipulací”. Tato návyková povaha je obzvláště škodlivá pro „ještě ne zcela vyvinutý” mozek mladých uživatelů a může vytvořit závislost na aplikaci, tvrdí stát.

Žaloba se rovněž zabývá vazbami TikToku na Čínu. „Aby se společnost TikTok vyhnula kontrole ze strany svých uživatelů (a regulačních orgánů), uvedla rovněž spotřebitele v omyl, a to ohledně míry, do jaké je TikTok nadále provázán a kontrolován čínskou mateřskou společností ByteDance.”

Společnost TikTok již dříve uvedla, že věnovala více než 1,5 miliardy dolarů na zabezpečení dat, a odmítla obvinění, že špehuje pro čínskou vládu. Společnost také nedávno otevřela své Centrum pro transparentnost a odpovědnost právě ve snaze odrazit případné zákazy regulačních orgánů.

Federální vláda zatím nepodnikla žádné konkrétní kroky proti sociálním médiím, ale jednotlivé státy jsou stále aktivnější. Utah nedávno přijal zákon, který vyžaduje, aby dospívající získali povolení rodičů před tím, než si mohou vytvořit účet na TikToku, Snapu a dalších platformách. Nařizuje také rodičovskou kontrolu a ověřování věku. Stát však nezašel tak daleko jako Montana, která používání TikToku přímo zakázala. Zítra si soudce vyslechne argumenty společnosti TikTok proti navrhovaným zákazům – tedy v případu, který by mohl společnost vystavit větší kontrole a vytvořit precedens v celých Spojených státech.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.