Foto: se svolením Wikimedia

Uživatelé na X si odhlasovali odblokování účtu konspiračního teoretika Alexe Jonese

Alex Jones, americký krajně pravicový konspirační teoretik, je zpět na X pět let poté, co tehdejší Twitter rozhodl o trvalém zákazu jeho osoby a jeho pořadu Infowars kvůli porušování zásad webu. Elon Musk nicméně vytvořil o víkendu na X anketu, v níž žádal uživatele, aby hlasovali o tom, zda by měl být Jones na platformu znovu přijat. Anketa skončila většinou hlasů pro „ano“, od neděle byl proto Jonesův osobní účet opět aktivní.

Jones je známý prosazováním konspiračních teorií, které v některých případech vedly ke skutečným škodám. Žalovaly ho rodiny obětí Sandy Hook, které získaly téměř 1,5 miliardy dolarů na soudních sporech poté, co u soudu vypověděly, že je jeho stoupenci obtěžovali a posílali jim výhrůžky smrtí. Poté, co Jones minulý týden vystoupil v pořadu Tuckera Carlsona na X, se však o jeho zákazu znovu začalo mluvit.

V reakci na jednoho uživatele po uzavření ankety Musk napsal: „S tím, co řekl o Sandy Hook [Jones masakr v Sandy Hook označil za podvod], vehementně nesouhlasím, ale jsme platforma, která věří ve svobodu projevu, nebo ne? K tomu to nakonec dospěje. Pokud ho lidé znovu zvolí, bude to pro X finančně špatné, ale na zásadách záleží víc než na penězích.“ Rozhodnutí přichází v době, kdy X rychle ztrácí inzerenty kvůli nenávistným projevům na platformě. Své reklamy z X nedávno stáhly mimo jiné společnosti Walmart, Apple, IBM a Disney.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.