V Číně zatkli pašeráky iPhonů, kteří k pašování využívali drony

V Číně zatkli 26 lidí, kteří pomocí dronů pašovali iPhony z Hongkongu do vnitrozemského města Šen-čen. Úřady odhadují, že takto dokázali přepravit až 15 tisíc telefonů za noc.

Podle místních médií jde o první případ v Číně, kdy do pašování z Hongkongu do vnitrozemského města byly zapojeny drony. Zátah na pašeráky proběhl již v únoru a byl jedním z plodů úsilí mezi oběma městy v oblasti potírání zločinu tohoto druhu u jejich hranic.

Ze zpráv není jasné, jaké drony pašeráci používali, nicméně web dronelife.com spekuluje, že minimálně v jednom případě šlo o modifikovaný dron Phantom 4 od známého čínského výrobce DJI. Není prý vyloučeno, že dron byl vyrobený právě v Šen-čenu, kde má společnost shodou okolností technologické sídlo a výrobní závod.

Pašování mohlo probíhat díky tomu, že pašeráci pomocí dronů spojili mezi vysokými budovami na obou stranách hranice dva kabely o délce zhruba 200 m, a po připojení mohli nerušeně posílat do města jednotlivé balíčky s 10 kusy repasovaných iPhonů, což jim za půl roku vyneslo přibližně 500 mil. jüanů (přes 1,6 mld. korun).

I když se většina iPhonů vyrábí právě v Číně, různé daně a poplatky z nich činí jednu z nejdražších značek na zdejším trhu. Např. cena nejnovějšího modelu iPhone X se tu může vyšplhat v přepočtu až na 3 tisíce dolarů, což je 3x více, než za kolik se prodává v USA.

Pašerácká trasa mezi Hongkongem a vnitrozemím je jednou z nejčastěji využívaných, o čemž svědčí i nedávný případ ženy, která na svém těle pašovala více než 100 iPhonů a 75 kusů luxusních hodinek.

 

Zdroj: digitaltrends.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.