Zdroj: youtube.com

V Dubaji úspěšně veřejně otestovali létající oblek. Jeho pilot se vznesl ze země až do výšky 1 800 m

letectví dosáhlo lidstvo mnoha milníků. Jeden z nich, který je teoreticky znám už velmi dlouho, však doposud pokořit nedokázalo. Je jím osobní létací prostředek jetpack. Ten by měl mít podobu tryskového batohu nebo kombinézy vybavené soustavou trysek. Jetpack se stal snem mnoha konstruktérů a jak se zdá, někteří z nich jsou k výrobě jeho funkční verze překvapivě blízko.

Konstruktéři z týmu Jetman představili tento týden v Dubaji svou jetpackovou kombinézu, která se ukázala být překvapivě funkční a výkonná. Její pilot Vince Reffett během tříminutové ukázky schopností kombinézy dosáhl rychlosti blížící se 250 kilometrům za hodinu a podle prohlášení společnosti Jetman dosáhl výšky 1 800 metrů, tedy zhruba do dvojnásobné výšky nejvyšší stavby ve městě. Oblek také zvládá klidný let, vznášení se na místě i couvání.

Na konci pak pilot kombinézy otevřel padák a z výšky přibližně 1 500 metrů se snesl k zemi. Podle údajů zveřejněných výrobcem obnášelo testování zařízení 50 přípravných vzletů a dalších 100 předchozích pokusů s jistící technikou. Wingsuit z uhlíkových vláken je poháněn čtyřmi miniproudovými motory. Zásadní je potom malá tryska, díky níž lze ručně ovládat směr letu. Díky ní se pilot může otáčet kolem dvou os.

Tým Jetman chce na vývoji svého zařízení dále pracovat. Jedním z dalších cílů je přistání bez pomoci padáku. K úspěchu pogratuloval také korunní princ Dubaje, šejk Hamdan bin Mohammed bin Rašid Al Maktoum. Podle něj vedlo úsilí týmu k překročení mezníku prvního autonomního letu člověka bez potřeby letadla nebo jiného dopravního prostředku.

Zdroj: cnn.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.