V Japonsku nasadili na ochranu polí robotické vlčí „monstrum“

V Japonsku začali farmáři používat robotická vlčí „monstra“ s rudě zářícíma červenýma  LED očima, jejichž úkolem je odhánět od rýžových polí nevítané vetřelce – divočáky, medvědy, jeleny a jiná divoká zvířata.

https://ichef.bbci.co.uk/news/660/cpsprodpb/1153B/production/_100317907_gettyimages-838694574.jpgRobot z dílny společnosti Asahi je vysoký 50 cm, dlouhý 65 cm a pohání jej sada solárních baterií. K detekci zvířat používá pohybové senzory, a pokud se v blízkosti vyskytne nezvaný host (senzory fungují do vzdálenosti 1 km), oči se mu rozsvítí a upozorní na vetřelce zavytím. Aby si zvířata na vytí časem nezvykla, robot má v „repertoáru“ širší škálu odstrašujících zvuků. „Robovlk“ na jedno nabití urazí vzdálenost necelých 2,5 km a momentálně ve zkušebním provozu hlídá pole nedaleko města Kisarazu v prefektuře Čiba. Kromě svého hrozivého zjevu má realisticky vyhlížející falešnou srst, velké bílé tesáky a gumové čelisti.

Od robota si farmáři slibují výrazný pokles zničené úrody, způsobené spásáním divoké zvěře, a podle Chikaa Umezawy z národního zemědělského uskupení Japan Agricultural Cooperative (zastřešujícího tamní systém zemědělské činnosti) se to začíná dařit. Již nyní je prý podstatně více polí na rozdíl od minula neponičených.

Kvůli velkému úspěchu vstoupí robot do sériové produkce již v dubnu a prodávat se bude za 514 000 jenů (v přepočtu asi 4 840 dolarů nebo zhruba 98 tisíc korun). Farmářům, kteří si jej nebudou moci dovolit, bude nabízen měsíční leasing.

Ve světě se výrobě „robozvířat“ pro rozličné účely věnují např. společnosti Boston Dynamics nebo Festo, které jim do vínku dávají i prvky AI. Takto již byli vyrobeni umělí hadi, tučňáci, koně, ale i motýli a další zvířata.

 

Zdroj: independent.co.uk, bbc.com