V Praze probíhá jednání o regulaci sdílené ekonomiky

V Praze se dnes sešla k jednání expertní skupina, která bude jednat o možné regulaci sdílené ekonomiky. Jednání částečně podnítili nedávné protesty pražských taxikářů, kteří na protest proti službě Uber blokovali dopravu v okolí letiště Ruzyně. Ondřej Malý vládní zmocněnec pro digitální agendu před jednáním novinářům řekl, že regulace v oblasti sdílených ekonomik je nutná. Ministerstvo dopravy přišlo s návrhem, že by do budoucna mělo být možné používat mobilní aplikaci místo taxametru.

Jednání se kromě ministerských úředníků účastní také zástupci z pražského a brněnského magistrátu. Malý připustil, že na dnešním jednání nemusí být konečné, protože celá problematika je velmi složitá, avšak rád by dospěl ke smysluplnému průlomu, který by mohl určit kurz dalších jednání. Jedním z řešení by bylo dát data z mobilních aplikací na roveň těm, která pochází z klasických taxametrů, za předpokladu, že by měl stát nad aplikací dostatečnou kontrolu.

Situace je však dosti komplikovaná protože spadá do rezortu ministerstva dopravy a zároveň ministerstva průmyslu a obchodu. Ministr dopravy Ladislav Němec vidí možný problém v tom, že používání mobilní aplikace by mohlo znesnadnit možnost ústní dohody s dopravcem přímo na ulici.

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek (ČSSD) se k situaci dodal, že Uber podle něj nenaplňuje všechny požadavky zákona, ale je si vědom velké obliby Uberu ze strany veřejnosti. Proto by se všechny zúčastněné strany měli mít snahu najít kompromis. Vyslovil se také pro možnost nahrazení klasických taxametrů virtuálními aplikacemi.

Kromě služby Uber je předmětem jednání také ubytovací služba Airbnb. Ta podle kritiků stojí mimo jiné za razantním zvýšením ceny nemovitostí v některých oblastech Prahy. Pro regulaci této služby představila nedávno návrh zákona Hospodářská komora. Podle ni by ubytovatelé měli mít živnostenské oprávnění pro poskytování ubytovacích služeb. S tím by se mimo jiné pojily povinnosti vést knihu hostů a platit městu lázeňské a místní poplatky. V zahraničí službu Airbnb úspěšně reguluje například Berlín.

Problém sdílených ekonomik v současnosti řeší i Evropská komise. Výsledky jejího rozhodování očekává ministerstvo dopravy v listopadu.

Zdroj: ceskenoviny.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.