Foto: Unsplash

Vaječné bílky mohou vyřešit problém s mikroplasty v mořské vodě

Mikroplasty se nachází všude kolem nás, škodí lidem, ale i všem dalším živočichům. Vdechujeme je, nachází se v potravinách a obsaženy jsou také v pitné vodě. Velké množství se nachází také v oceánech, kde ohrožují tamní živočichy. Mikroplasty jsou nebezpečné zejména pro druhy, které se živí filtrací mořské vody a tímto způsobem do sebe dostávají obrovské množství malých částeček plastu.

Jde o problém obrovských rozměrů, který se prozatím nepodařilo uspokojivě vyřešit. Vědci z Princetonu však přišli se zajímavou a překvapivě účinnou metodou. Na odstranění mikroplastů z mořské vody použili obyčejné vaječné bílky, z nichž vytvořili speciální porézní aerogel, který dokáže z mořské vody odstranit mikroplasty a mimo jiné i sůl (což by mohlo řešit potíže s nedostatkem pitné vody).

Vědci uvedli, že k vytvoření požadované hmoty využili následující postup: „Když bílky vysušíte mrazem a přehřejete (až na 900 °C) v prostoru bez kyslíku, z čistých bílků dojde k vytvoření směsi uhlíkových vláken a grafénových listů. Tato směs dokáže z vody odstranit 99 % drobných plastů a 98 % soli.“ Podle vědců stejně dobře fungují i smažená a šlehaná vejce.

Výhodou tohoto řešení je snadná dostupnost výchozí suroviny, levná výroba a jednoduchý mechanismus fungování (na vychytávání mikroplastů z mořské vody je zapotřebí pouze gravitace). Přestože na podobném principu funguje také aktivní uhlí, jež je také levné, není tak účinné jako gel z vaječného bílku. Aerogel lze navíc vytvořit i z jiných bílkovin, než jsou vejce.

Prozatím ale není směs připravena k širokému využití. Vědci ještě musí zdokonalit výrobní proces, než bude možná masová výroba. Pokud však bude projekt úspěšný, mělo by být poměrně snadné odstraňovat mikroplasty, čistit vodu, a minimalizovat tak dopad na životní prostředí. Navíc se ukazuje, že gel by mohl být užitečný také pro skladování energie a izolaci.

Zdroj: engadget.com