Foto: Unsplash

Ve 4. čtvrtletí 2022 dodala Tesla rekordní počet vozů

Společnost Tesla zaznamenala úspěšný rok. Za poslední tři měsíce roku 2022 dodala neuvěřitelných 405 278 elektromobilů. Toto číslo pro společnost představuje nový rekord, nicméně zároveň mírně zaostalo za odhady Wall Street. Ještě 30. prosince panovala mezi většinou analytiků shoda, že Tesla dodá ve 4. čtvrtletí přibližně 418 000 vozidel. O rok dříve společnost ve stejném období dodala 308 600 vozů. Růst je tedy znatelný.

Podle Tesly tvořily většinu jejích dodávek ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022 vozy Model 3 a Model Y, přičemž 388 131 těchto vozů se dostalo k zákazníkům ještě před koncem roku. Pro srovnání dražší vozy Tesla Model S a Model X představovaly ve stejném období skromných 17 147 dodávek. Ve čtvrtém čtvrtletí navíc Tesla vyrobila 439 701 vozů, čímž zlomila další rekord.

Každopádně konec roku 2022 mohl pro Teslu dopadnout ještě lépe. Kromě toho, že společnosti uškodilo převzetí Twitteru Elonem Muskem (jeho působení na Twitteru způsobilo mimo jiné dramatický pokles akcií Tesly – v prosinci se akcie Tesly propadly o 33 % a celkem o 45 % za posledních šest měsíců), se Tesla potýkala také s makroekonomickými a logistickými problémy. Stejně jako na začátku roku přinutila omezení kvůli pandemii covidu-19 pozastavit a omezit výrobu v šanghajské Gigafactory, v posledním prosincovém týdnu Tesla tento závod také uzavřela, což přispělo k obavám, že se společnost potýká s klesající poptávkou. Ve čtvrtém čtvrtletí navíc měla Tesla problémy se zajištěním přepravy již dokončených vozidel.

Zdroj: engadget.com