Vědci naučili drony s kamerou natáčet záběry jako hollywoodský režisér

Společnost Skydio byla jednou z prvních, která vytvořila létající dron, jenž umí autonomně sledovat a udržet v záběru akci, nicméně ji více zajímalo to, aby stroj nehavaroval, než estetika záběrů. To chtěli změnit akademici z Carnegie-Mellonovy univerzity, kterým se podařilo naučit drony s kamerami natáčet záběry takřka jako hollywoodský režisér.   

   Prvořadým úkolem inteligentního dronu je zůstat ve vzduchu a vyhnout se překážkám jako stromy nebo budovy, které by mohly poškodit jeho rotující vrtule. Kolize nemusí nutně znamenat pád, mnoho dronů dokáže bezpečně přistát s jednou rozbitou vrtulí, nicméně střet s překážkou stroj na chvíli „vyvede z rovnováhy“, pokud nemohou být ihned provedeny opravy.

   Důsledkem toho je to, že i když autonomní drony dokáží cíl udržet v záběru, dělají kompromisy z hlediska bezpečnosti, následkem čehož nemusí být záznam tak dramatický nebo „oku lahodící“, jaký by byl v případě, kdyby dron ovládal operátor s pomocí kameramana.

   Software, který ovládá dron akademiků, disponující vylepšeními, které zahrnují lidarový skener pro 3D mapování terénu, byl trénován pomocí techniky zvané deep reinforcement learning. Následně byla provedena studie, v rámci níž lidé sledovali záběry vygenerované fotorealistickým simulátorem, který nepřetržitě měnil framování a polohu virtuální kamery natáčející scénu. Poté byli požádáni, aby zhodnotili a ohodnotili různé scény podle toho, jak jim připadaly vizuálně atraktivní nebo obecně zajímavé.

   Výsledky studie pak byly použity pro vytvoření pokynů pro autonomní kamerový systém, takže na základě polohy osob nebo jiných předmětů či překážek je systém schopný inteligentně umísťovat kameru nebo upravovat framování záběru.

   Nejočividnější aplikací výzkumu je učinit nástroje pro natáčení přístupnějšími a cenově dostupnějšími, tak aby mohl kdokoli, kdo chce filmovou řečí ztvárnit příběh, vytvořit film bez nutnosti utratit miliony. Inteligentní kamerový systém by ale také mohl např. pomáhat dronům s inspekcemi na dálku nebo najít uplatnění při vyhledávacích a záchranných operacích.

Zdroj: gizmodo.com