Vědci pozorovali úkaz podobný tomu, jenž mohl stát u vytvoření plutonia ve Sluneční soustavě

V roce 2017 hlásily astronomické observatoře po celém světě pozorování neobvyklého úkazu. Šlo o vzájemnou kolizi dvojice hvězdobrovskou energií, z nichž byla každá hmotnější než Slunce. Předpokládají, že k podobné události mohlo v dávné minulosti dojít v blízkosti naší Sluneční soustavy a že díky ní máme řadu těžkých kovů včetně plutonia. Vědci si dokonce myslí, že dokáží odhadnout, kdy k tomu došlo.

Odborníci se domnívají, že binární neutronové fúze, k nimž při kolizí hvězd dochází, jsou zdrojem většiny prvků těžších než železo v celém vesmíru. Rozborem vzorkům nalezených meteoritů různého stáří by podle vědců mohlo být možné zjistit, kdy k podobné události došlo v našem vesmírném okolí.

Srážky obřích těles, jako jsou hvězdy, produkují tak obrovské množství energie, že při nich dochází ke změnám v jádrech prvků. Řada z nich nasaje volné neutrony a ty se následně díky radioaktivnímu záření rozpadnou na protony. Tento proces ve formě radioaktivity probíhá podle vědců v prvcích, jako je plutonium nebo curium, stále. Právě výzkumem vzorků plutonia z meteoritů by vědci mohli vypočíst přibližné datum události, jež se stala v blízkosti prostoru, který je dnes Sluneční soustavou.

Vědecké týmy, jež se touto otázkou zabývají, zjistily, že se množství těžkých kovů zvětšilo přibližně 80 milionů let předtím, než vznikla Sluneční soustava. Právě v té době mohla nastat srážka dvou hvězd. Vědci upozorňují, že se tyto výzkumy mohou mýlit a naše znalosti o vesmíru jsou stále nepatrné, založené na teoretických modelech.

Zdroj: gizmodo.com