Foto: se svolením NASA

Vědci prozradili, co stálo za úspěšným odklonem asteroidu mise DART

V loňském roce NASA úspěšně dokončila svou misi DART. Cílem mise bylo zjistit, zda sonda dokáže nárazem do asteroidu Dimorphos odklonit jeho dráhu, a tak dokázat, že je možné změnit trajektorii vesmírného objektu, který by v budoucnu potenciálně mohl ohrozit planetu Zemi.

Vědci od té doby analyzují data získaná v průběhu mise a nyní v časopise Nature publikovali pět článků, v nichž vysvětlují podrobnosti. Mimo jiné rozhodli, že tato metoda může být použita k ochraně planety, pokud by někdy došlo k jejímu ohrožení nebezpečným asteroidem.

Podle všeho se zdá, že Dimorphos nejdříve zasáhl jeden ze solárních panelů sondy DART a až poté se s asteroidem srazil, a to rychlostí 6 km/s. Sonda narazila do asteroidu asi 25 metrů od jeho středu, což sehrálo významnou roli v úspěchu celé mise, jelikož došlo k maximalizaci síly nárazu. Podle dostupných dat se při srážce podařilo z Dimorphosu vymrštit zhruba 1 100 tun horniny. Toto obrovské množství materiálu bylo vymrštěno směrem od asteroidu, a právě tak došlo k vytvoření čtyřikrát větší síly, než jaký byl samotný náraz sondy, což následně vedlo k výrazné změně trajektorie asteroidu.

Ačkoli šlo o první takovou zkoušku, vědci dospěli k závěru, že pro podobně velké asteroidy (tedy o průměru asi 560 metrů), nebude nutné ani vysílat předběžnou průzkumnou misi. Franck Marchis z Institutu SETI uvedl pro časopis Nature: „V případě ohrožení jsme schopni rychle navrhnout misi, která by asteroid odrazila, a víme, že má velmi vysokou šanci být úspěšná.“

V roce 2026 má k Dimorphosu dorazit sonda Hera Evropské kosmické agentury, která by měla získat další podrobnosti, jež pomohou dále ověřit metodu kinetického nárazu a její budoucí využití.

Zdroj: engadget.com