Zdroj: news.mit.edu

Vědci vyvinuli atomové hodiny, které mohou být schopné detekovat temnou hmotu nebo gravitační vlny

Nejpřesnějším způsobem měření času, jaký lidstvo doposud zná, jsou tzv. atomové hodiny. Tyto přístroje používají přesné laserové měření vibrací atomů, které neustále kmitají. Podle odhadů vědců je jejich přesnost tak vysoká, že pokud by měřily čas od počátku vesmíru, zpozdily by se o pouhé půl vteřiny.

I tuto přesnost lze ale překonat a vědci z MIT se o to úspěšně snaží. Výsledkem je zcela nový druh atomových hodin. Ten neměří kmitání atomů v náhodném oblaku, ale atomy, které jsou do sebe kvantově zapleteny v předem vypočteném tvaru. Podle slov samotných autorů dokáží díky nim měřit čas takovou přesností, jaká by se zdála v intencích běžné fyziky nemožná.

Tyto hodiny jsou tak citlivé, že by se jejich prostřednictvím dala detekovat temná hmota nebo gravitační vlny. Teoreticky by se tak dalo odpovědět na otázky, jaká může mít gravitace vliv na plynutí času nebo, zda se čas (respektive jeho plynutí) mění s věkem vesmíru.

Hodiny s propletenými atomy by měly dostáhnout čtyřikrát větší přesnosti než ty stávající. Jejich jádro tvoří 350 atomů ytterbia, prvku vzácných zemin kmitajícím na stejné frekvenci jako viditelné světlo, tedy 100 000krát častěji za sekundu než cesium, což je prvek používaný v jiných atomových hodinách. Vědci díky nim dokáží rozdělit čas na mnohem menší úseky, než doposud. Podle výše zmíněného přirovnání k počátku vesmíru dokáží nové hodiny změřit čas od počátku vesmíru s možnou odchylkou pouze jedné desetiny vteřiny.

Zdroj: news.mit.edu