Foto: se svolením DLR

Vědcům se podařilo detailně popsat exoplanetu z roztaveného kovu, informace mohou pomoci při hledání obyvatelných planet

Zajímavý objev učinil vědecký tým pod vedením Německého střediska pro letectví a kosmonautiku (DLR). Agentura Reuters uvedla, že vědci nově popsali relativně blízkou planetu GJ 367b, která je od Země vzdálena 31 světelných let. Ta je se svými 5 592 kilometry v průměru sice výrazně menší než Země, na druhou stranu je ale podstatně hustší než Země – má přibližně stejnou hustotu jako železo a 86 % planety tvoří kov. Planeta GJ 367b se tak mnohem více podobá Merkuru než naší domovské planetě.

Nicméně GJ 367b není v žádném případě obyvatelná. Nachází se totiž extrémně blízko své hostitelské červené trpasličí hvězdy, a to až tak blízko, že jeden oblet kolem ní jí trvá pouhých 7,7 hodiny. Záření je navíc velmi intenzivní a vědci odhadují, že povrch planety může dosahovat až teploty 2 732 °C. Taková intenzita stačí na roztavení jakýchkoli kovů a hornin, což je pochopitelně v rozporu s existencí jakéhokoli života tak, jako ho známe. Kolonizační mise v budoucnu tedy nepřicházejí v úvahu.

Nicméně i tak jde o velmi zajímavý objev. GJ 367b je vůbec nejmenší planetou, která kdy byla takto podrobně popsána, což by mohlo do budoucna pomoci nejen přispět k pochopení vzniku planet jako takových, ale dokonce by to mohlo pomoci i při hledání potenciálních obyvatelných exoplanet a při posuzování kritérií obyvatelnosti. Vědci tak možná brzy zjistí, že existuje podstatně více obyvatelných planet, než si původně mysleli.

Zdroj: engadget.com