Vědecká studie zjistila, že psi v klidných podmínkách vylučují v pozici srovnané s magnetickým polem Země

Ačkoliv soužití člověka a zvířat trvá již mnoho tisíciletí, stále se najdou věci, kterými nás překvapí. To, že jsou některá zvířata citlivá na magnetické pole, které my lidé nevnímáme je poměrně známá věc. Nejtypičtějším příkladem jsou stěhovaví ptáci, kteří se dokáží poměrně přesně orientovat na velkých vzdálenostech, nebo kočky, jež ke svému spánku s oblibou využívají místa, která vykazují zvýšenou magnetickou aktivitu.

A mezi zvířata, která mají určitý druh vnitřního kompasu vědci nově počítají také psi. Rozsáhlá studie týmu dvanácti vědců z České republiky a Německa totiž zjistila, že psi během svého vyprazdňování preferují severojižní orientaci.

Studie, která probíhala více než dva roky zkoumala celkem 37 plemen psů. Průzkum se celkově týkal více než 7000 defekačních situací a při naprosté většině z nich srovnali psi své tělo tak, že jejich hlava směřovala přesně na sever a ocas ukazoval na jih. Důležitým předpokladem bylo, aby pes měl klidné podmínky. Výzkum se odehrával na procházkách mimo ruch měst a vesnic na loukách, polích a v lesích kde psi nebyli uvázáni na vodítku a měli naprostou volnost.

Ačkoliv může studie na první pohled působit velmi bizarně, dokazuje že psi mají dar magnetorecepce, a nepřipravila je o ni ani tisíce let trvající domestikace. To možná naznačuje, že vnímaní serveru a jihu má v přírodě mnohem větší význam, než jsme si mysleli.

Zdroj: theguardian.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.