Vědecký experiment dokázal, že kočky slyší na své jméno. Otázkou je, jak mu rozumí

Rozumí kočky svým vlastním jménům? Mnoho majitelů koček na tuto otázku odpoví bezesporu kladně, ovšem vědci si tím jisti nejsou. Kočka by totiž mohla reagovat na zvuk jako takový, nebo na hlas osoby kterou dobře zná, bez toho že by v něm mohla identifikovat své vlastní oslovení. Její panička nebo páníček se pak díky přirozené lidské vlastnosti personifikace domnívají, že jim jejich miláček rozumí.

U psů bylo dokázáno, že svým jménům rozumí a dokáží na základní úrovni pochopit proces pojmenování. U koček si však vědci touto schopností jistí nejsou. Pracovníci univerzity Sophia v japonském Tokiu se proto rozhodli provést rozsáhlý experiment, jež měl kočičí chování ověřit.

Vědci při svém experimentu vycházeli z předchozích pokusů, jež dokázaly že kočky rozpoznají lidská gesta, výrazy v obličeji, nebo krátké hlasové projevy. Ve svém novém experimentu testovala skupina vědců 78 koček zvyklých na člověka- buď přímo z domácností nebo z kočičích kaváren.

Samotný test probíhal tak, že v přítomnosti každé kočky, řekli výzkumníci několikrát při oddělených návštěvách čtyři slova z nichž jedno bylo jméno dané kočky. Během toho pozorovali, jestli na toto slovo kočka zareaguje například pohybem hlavy, uší nebo ocasu.

Ukázalo se, že každá kočka dokáže na své jméno zareagovat, i když jej vyslovil naprostý cizinec. Problém měly kočky z kočičích kaváren (větších společenství) protože často reagovaly i na jména ostatních koček. Kočky, které žily v domácnostech s jinými kočkami, ale tento problém neměly. Autoři výzkum shrnují s tím, že se jim, jako prvním na světě podařilo opravdu dokázat, že kočky rozumí svým jménům. Dodávají však že často záleží na prostředí ve kterém se kočky vyskytují.

Podle řady nezávislých odborníků však existuje předpoklad, že kočky nechápou své jméno jako označení samy sebe, ale jako zvuk, který může předcházet mazlení, jídlu nebo slouží k upoutání jejich pozornosti.

Zdroj: gizmodo.com