Foto: se svolením TomTom

Velké technologické společnosti spolupracují na velkém projektu, chtějí zničit Mapy Google

Někteří z největších rivalů Googlu se spojují s nadějí, že vytvoří nové open source služby, které sesadí Google Maps z pomylsného trůnu. Nezisková organizace Linux Foundation oznámila vlastní otevřený projekt, který má prostřednictvím dostupných datových sad vytvářet nové mapové podklady. Několik dalších velkých společností se přitom přihlásilo k jeho podpoře, což si lze vykládat také jako snahu ukončit nadvládu Googlu v oblasti geolokace. Mezi tyto společnosti patří Meta, Microsoft, Amazon Web Services a například také nizozemská geolokační společnost TomTom.

Nadace Overture Maps Foundation je v podstatě open source program pro shromažďování mapových dat ze zdrojů z celého světa. Projekt tedy slibuje, že bude využívat obrovské množství globálních dat od celé řady velkých společností k vytváření map, které pak mohou vývojáři používat. Linux také slíbil, že tento nový projekt v podstatě vyrovná podmínky pro všechny, kteří chtějí vyvíjet aktuální geolokační služby nebo mapy, aniž by museli utrácet za drahá komerční data.

Pravdou přitom je, že na takovém projektu by mohly mít velký zájem všechny zúčastněné společnosti. Vytvoření mapových podkladů je pro jednu společnost velmi nákladné, kdežto spolupráce více velkých firem tento problém elegantně řeší.

Technologický ředitel společnosti TomTom Eric Bowman k tomu uvedl: „Svět map je dnes dost oddělený. Všichni, kdo vytvářejí komerční mapy – ať už si to připouštějí, nebo ne – začínají chápat, že existují limity toho, co může udělat jedna společnost, bez ohledu na to, jak je velká, výkonná nebo dobře financovaná.“

Zdroj: gizmodo.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.