Foto: se svolením Virgin Orbit

Virgin Orbit přerušuje provoz a propouští většinu zaměstnanců

Společnost Virgin Orbit, která se specializuje na vypouštění menších satelitů, zahájila provozní pauzu a propustila většinu zaměstnanců s výjimkou vedoucího týmu. Společnost údajně hledá nové investory, aby zmírnila finanční tlak, do něhož se dostala. Informace o dalším postupu poskytne v následujících týdnech.

Zatímco společnosti jako SpaceX vypouštějí těžké rakety, aby dostaly satelity na oběžnou dráhu, Virgin Orbit se zaměřila na vynášení menších raket do výšky asi 10,7 kilometrů na křídle letadla Boeing 747, díky čemuž dokázala výrazně snížit spotřebu paliva. Začátkem letošního roku se pokusila ze své britské základny vynést na nízkou oběžnou dráhu devět družic. Mise se ale nezdařila, a to údajně kvůli uvolněnému palivovému filtru za 100 dolarů.

Nešlo ale o jediný neúspěch, který společnost uvrhl do finančních problémů. Také akcie Virgin Orbit od svého debutu v prosinci 2021 prudce klesly. V posledním fiskálním čtvrtletí tak společnost vykázala ztrátu 49,2 milionu dolarů.

Navzdory těmto problémům se zdálo, že Virgin Orbit se nevzdala a dělala velké pokroky, co se týče dalšího plánovaného startu. „Vyšetřování [nezdařeného startu] je téměř u konce a naše další raketa se zapracovanou potřebnou úpravou je v závěrečné fázi integrace a testování,“ uvedl minulý měsíc mluvčí společnosti. Nyní ale celá situace nabrala zcela nečekaný spád.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.