Vítěz prestižní fotografické ceny byl diskvalifikovaný pro použití vycpaného zvířete

Porota prestižní soutěže Wildlife Photographer diskvalifikovala loňského vítěze kvůli velice pravděpodobnému použití vycpaného zvířete v záběru. Fotografie nazvaná „The Night Raider“ byla pořízena fotografem Marcio Cabralem a ukazuje mravenečníka, útočícího na termitiště. Fotka je zajímavá tím, že kromě hvězdné oblohy na ní také díky bioluminiscenci září i samotné termitiště.

Na posuzování pravosti fotografie, respektive mravenečníka se podílel tým vědců, včetně odborníků na jihoamerickou faunu. Mravenečník, který se nachází na fotce, je totiž nápadně podobný vycpanému exempláři, na což pořadatele soutěže upozornil anonymní zdroj. Odborníci zkoumali fotografii i vycpaného mravenčíka velmi detailně, hodnotili mimo jiné jeho fyziologii, zbarvení i směr růst chlupů a došli k závěru, že obě zvířata jsou si ve všech hlediscích nápadně podobná.

Cabral s porotou po obvinění plně spolupracoval a poskytl i surová fotografická data ve formátu RAW. Na nich však řádný mravenečník nebyl. Prohlásil, že fotografie vznikla kombinací jeho dvou záběrů, protože v době kdy fotil mravenečníka, pršelo.

Soutěž Wildlife Photographer je pořádána Přírodovědným muzeem v Londýně a Cabralova fotka zvítězila v kategorii Zvířata v jejich prostředí v roce 2017. Fotografie, kterou porota označila za falzifikát byla odstraněna ze stránek soutěže i jejího archivu a Cabral se nemůže v příštích letech do soutěže znovu přihlásit.

Zdroj: theguardian.com