Volební weby ČSÚ se staly terčem hackerského útoku

Volební weby Českého statistického úřadu se staly krátce po ukončení voleb v sobotu terčem kyberútoku. Podle úřadu hackerský útok nijak neovlivnil sčítání hlasů nebo zpracování výsledků voleb.

Weby ČSÚ volby.cz a volbyhned.cz měly v průběhu sčítání hlasů opakované problémy s fungováním. Jak uvádí agentura ČTK, nejprve se úřad domníval, že za výpadky stojí technické problémy, nicméně pozdější analýza ukázala na masivní DDoS útok. Závěry své analýzy předá ČSÚ policejním orgánům i Národnímu úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Útok podle serveru novinky.cz trval zhruba 2,5 hodiny (od 14–16:30h) a postihl internetovou síť O2, kvůli čemuž zmíněné volební weby fungovaly velmi omezeně. Mluvčí společnosti Lucie Pecháčková upřesnila, že hackeři zablokovali pouze stránky, na nichž se zobrazovaly volební výsledky a informační tok mezi ní a ČSÚ v žádný moment narušen nebyl.

Společnost zavedla okamžitá opatření a útoky se podařilo podle mluvčí úplně eliminovat a rychle zajistit obnovení všech služeb. ČSÚ s O2 momentálně jednají o přijetí takových opatření, které by podobným incidentům dokázaly v budoucnu zabránit. Techničtí experti mobilního operátora se v těchto dnech také zabývají šetřením toho, kdo za kyberútokem stál.

Masivní DDoS útoky v roce 2013 postihly některé domácí zpravodajské servery (včetně největšího zpravodajského portálu seznam.cz) a posléze se rozšířily i na servery některých bank a mobilních operátorů. Jak tehdy uváděli bezpečnostní experti, jednalo se o nejrozsáhlejší kybernetický útok v historii země.

 

Zdroj: ceskenoviny, novinky.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.