Foto: se svolením Volvo

Volvo se inspirovalo stavebnicí LEGO, vytvořilo podle ní autonomní nakladač, který možná změní budoucnost stavebnictví

O tom, že stavebnice lego není jen hračka pro děti, ale může sloužit i k jiným účelům, už jsme slyšeli vícekrát. Nyní nás o tom ale opět přesvědčila společnost Volvo. Ta si totiž stanovila za cíl vnést autonomní technologie i do oblasti stavebních vozidel. Při návrhu takového stroje se přitom přímo inspirovala jedním z modelů Lego – konkrétně šlo o model 42081 Lego Technic Concept Wheel Loader Zeux. Na základě mechanismů a tvaru tohoto modelu následně zkonstruovala vlastní prototyp samořiditelného kolového nakladače LX03.

Nakladač LX03 přitom disponuje celou řadou zajímavých vlastností – například dokáže uvézt až 5 tun nákladu nebo se umí sám rozhodovat v nejrůznějších situacích, a to včetně spolupráce s lidskými pracovníky. Mezi jeho další přednosti patří až překvapivá modularita, kterou odkoukal od svého legového předobrazu. Společnosti Volvo stačí provést jen jednu nebo dvě změny a vytvoří větší nebo menší nakladač podle toho, co zákazník požaduje.

Není také překvapením, že jde o plně elektrické vozidlo, které v závislosti na obtížnosti úkolu vydrží na jedno nabití pracovat až osm hodin (což znamená, že by měl být bez problémů k dispozici v rámci běžného pracovního dne).

Nicméně prototyp nenaznačuje, že by se jednalo o model, který by měl být vyráběn sériově. Každopádně jde o úspěch, který představuje velký krok vpřed v oblasti autonomní dopravy, umělé inteligence i dekarbonizace stavebnictví. A svoji nezanedbatelnou hodnotu má samozřejmě i fakt, že nakladač LX03 byl přímo inspirován plastovým modelem z kostek LEGO.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.