Foto: se svolením NASA

Vozítko Curiosity pořídilo časosběrný snímek marťanského dne

Před několika týdny měli robotičtí průzkumníci Marsu od NASA neplánované volno, jelikož došlo ke sluneční konjunkci na Marsu, jež narušila komunikaci se Zemí. Před touto pauzou bylo vozítko Curiosity zaparkováno, ale jeho kamery snímaly i nadále. Poprvé v historii tak došlo k zaznamenání průběhu marťanského dne o délce 12 hodin.

Podle NASA dostalo Curiosity instrukce k nahrávání dvanáctihodinových sekvencí několik dní před začátkem konjunkce v polovině listopadu. Záměrem bylo zjistit, zda dokáže zachytit případné povětrnostní jevy, které by se mohly objevit. To se nakonec nestalo, ale snímky, které Curiosity pořídilo 8. listopadu, jsou také velmi zajímavé a cenné. Byly zveřejněny jako dvě videa, která ukazují pohled z přední a zadní kamery.

Zmíněné kamery přitom Curiosity obvykle používá k tomu, aby se vyhnulo terénu, který by mohl být nebezpečný. Ale když rover zaparkoval před přestávkou, která trvala od 11. do 25. listopadu, kamery bylo možné použít pro jiný typ pozorování. Curiosity pořizovalo záznamy ze své pozice u úpatí marsovské hory Mount Sharp od 5:30 do 17:30 hodin. Po pauze se spolu s ostatními marsovskými průzkumníky vrátilo ke své běžné činnosti.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.