Výpověď Marka Zuckerberga před Evropským parlamentem nepřinesla nic nového

Evropský parlament včera vyslechl CEO společnosti Facebook Marka Zuckerberga, ve věci zneužití uživatelských dat společností Cambridge Analytica. V tomto případu zůstává stále řada nejasností jako například co všechno dokázal poradenský servis CA ovlivnit (mluví se především o Brexitu a posledních prezidentských volbách v USA, ale to nemusí být zdaleka vše), panuje také obava, že CA nebyla ani zdaleka jedinou společností, která zneužívala uživatelská data ve velkém měřítku.

Slyšení trvalo hodinu, což je příliš krátká doba, aby mohla Zuckerberg odpovědět na všechny otázky, které si často žádaly složitější vysvětlování a uvedení do kontextu. Většina odpovědí byla navíc totožná s těmi, které Mark Zuckerberg řekl před Kongresem.

Kromě otázek okolo CA se Evropský parlament navíc zabýval i dalšími aspekty Facebooku jako jsou dezinformace nebo podpora terorismu. Ani tato témata nepřinesla nic nového – Facebook podle Zuckerberga dělá maximum pro boj s dezinformacemi. Příspěvky propagující terorismus jsou ihned mazány a monopolní postavení Facebook nemá, protože průměrný člověk dnes komunikuje dnes přes osm různých kanálů (Facebook však vlastní a provozuje tři).

Z řad poslanců padaly návrhy na možné rozdělení Facebooku do více menších nezávislých společností, což by podle členů Evropského parlamentu pomohlo rozptýlit nadměrnou moc. Z důvodu časové náročnosti slyšení, požádali někteří poslanci o prodloužení schůze i celého slyšení, to však bylo vedením parlamentu odmítnuto.

Slyšení před Evropským parlamentem mimo jiné potvrdilo to, co naznačilo už předchozího slyšení v Kongresu USA a to, že největším problém pro politiky je pojmout Facebook jako takový, shodnout se na tom, jaké problémy vlastně přináší a jak je řešit. Celý proces se nesl ve znamení rozptýlených otázek na různá témata a postrádal jednotící linii.

Zdroj: theverge.com