Vysílání ve DVB-T dneškem končív Praze a Středočeském kraji, nahradí je DVB-T2

Dnešní den bychom mohli označit za začátek konce první kapitoly digitalizace televize v České republice. První digitální formát DVB-T bude vypnutý ve dvou krajích (Praze a Středočeském) a nahradí jej nový DVB-T2, který opět o něco rozšíří možnosti sledování televizních programů. Změna se dotkne diváků, kteří využívá pozemní televizní vysílání, tedy nikoliv uživatelů satelitních nebo kabelových televizí.

Standardy DVB-T a DVB-T2 běží už déle než rok souběžně spolu, takže televizní diváci měli čas se na změnu připravit. Nutné bylo změnit nastavení antén a vlastnictví zařízení, které systém DVB-T2 podporuje (ať už televize nebo Set-top box). Kromě podpory DVB-T2 je nutné, aby zařízení podporovalo také kodek HEVC.

Výhod nového standardu je hned několik. Nejzákladnější z nich je sjednocení vysílacích frekvencí jednotlivých vysílačů. To má potenciál zlepšit příjem signálu, protože televize bude moci přijímat signál z více vysílačů současně a výsledný signál se bude „sčítat“. Nový standard také rozšíří počet televizních kanálů a umožní také širší nabídku kanálů s vysokým rozlišením.

Je pravděpodobné, že se nejedná o poslední změnu, které jsme v tuzemském televizním vysílání svědky. Digitalizace přinesla novou dynamiku změn, která umožní televiznímu vysílání sledovat a využívat možnosti současných zobrazovacích technologií. Nevýhodou pak je, že každá změna bude zaplacena novým hardwarem, který si pro sledování televizí budou muset diváci pořídit. Vysílače DVB-T budou vypínány postupně a po celé ČR přičemž poslední na řadě je Zlínský kraj v květnu příštího roku.

Přenos signálu DVB-T končí úderem dnešní půlnoci, poté už nebudou moci uživatelé staré generace set-top boxů nebo televizí s touto technologií vysílání sledovat. Klíčová je podpora DVB-T2 a kodeku HEVC.