Waymo spustilo v Arizoně první komerční taxislužbu bez řidiče na světě

Jak se před pár dny spekulovalo, tak se stalo – společnost Waymo spustila jako první na světě komerční taxislužbu využívající autonomní vozidla. Služba, která bude prozatím fungovat v hlavním městě Arizony Phoenixu a jeho okolí, má název Waymo One. Zpočátku nicméně budou ve vozidlech pro všechny případy přítomni speciálně školení řidiči.

Služba bude zatím dostupná pouze lidem, kteří byli od loňského roku účastníky pilotního programu zahrnujícího testovaní autonomních vozidel společnosti ve městech poblíž Phoenixu (konkrétně šlo o města Chandler, Tempe, Mesa a Gilbert). Funguje podobně jako přepravní služby společností Uber nebo Lyft – cestující si stáhnou aplikaci, poskytnou číslo kreditní karty a zadají místo určení. Waymo na svém blogu uvádí, že zákazníci uvidí ještě před „odklepnutím“ jízdy odhad ceny, který se odvíjí např. od času nebo vzdálenosti do cíle.

Rozhodnutí uvést službu do provozu právě v Arizoně není náhoda – tento stát totiž nesvazuje oblast autonomních vozů tolika regulacemi jako ostatní. Shodou okolností je Phoenix vzdálen jen zhruba 16 km od zmíněného města Tempe, kde v březnu smrtelně zranilo chodkyni autonomní auto Uberu.

Waymo, které v letech 2009–2016 patřilo pod Google a od té doby je součástí konglomerátu Alphabet, není jedinou společností, která se chce stát hlavním hráčem na trhu s autonomními vozidly. Patřičný díl si chce „ukousnout“ např. i Uber, který v srpnu oznámil, že bude spolupracovat s automobilkou Toyota na vývoji autonomních aut, Honda v říjnu investovala 2 mld. dolarů do vývoje autonomní technologie automobilky General Motors a Nissan od března v Japonsku testuje svou „bezřidičovou“ taxislužbu Easy Ride.

 

Zdroj: jalopnik.com, independent.co.uk, medium.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.