Foto: se svolením ESA

Webbův a Hubbleův teleskop spojily síly a pořídily vícespektrální snímek Přízračné galaxie

Webbův vesmírný teleskop již nafotil a poslal řadu nádherných snímků, nicméně někdy i to nejpokročilejší zařízení potřebuje malou pomoc. V pondělí Evropská kosmická agentura zveřejnila nový snímek Přízračné galaxie M74, která se nachází přibližně 32 milionů světelných let od Země. Tento snímek se přitom od ostatních liší, jelikož je složený z více fotografií, jež byly pořízeny dvěma různými vesmírnými teleskopy.

Výsledný snímek zahrnuje viditelné a ultrafialové vlnové délky zachycené Hubbleovým vesmírným dalekohledem a snímek infračervených vlnových délek, které zachytil vesmírný dalekohled Jamese Webba. Níže si můžete prohlédnout samostatné snímky, které oba teleskopy pořídily. Snímek z Webbova dalekohledu zvýrazňuje veškerý plyn a prach na vnějším okraji galaxie a na tomto snímku je také vidět hvězdokupa v jejím středu.

„Kombinací dat z teleskopů pracujících v celém elektromagnetickém spektru mohou vědci získat větší přehled o astronomických objektech než pomocí jediné observatoře – dokonce i tak výkonné, jako je ta Webbova,“ uvedla ESA.

Tento nový pohled na Přízračnou galaxii je spíše než krásným snímkem důkazem toho, kolik poznatků Hubbleův vesmírný dalekohled přinesl vědecké komunitě. Evropská kosmická agentura uvádí, že Hubbleova pozorování galaxie M74 například odhalila v galaxii hvězdné útvary známé jako oblasti HII (nejběžnější typ emisní mlhoviny).

Když si uvědomíme, že tyto snímky a poznatky pořídil dalekohled, který měl být v provozu jen 15 let, ale funguje už 32 let, jde o vynikající výsledky.

Zdroj: engadget.com

https://www.esa.int/var/esa/storage/images/esa_multimedia/images/2022/08/multi-observatory_views_of_m74/24421694-1-eng-GB/Multi-observatory_views_of_M74_article.jpg
Zdroj: ESA