Foto: Reuters

X nově považuje termín cisgender za nadávku

Platforma X se radikalizuje v oblasti diskriminace menšin. Nově považuje výraz cisgender za nadávku. Elon Musk již loni v červnu napsal, že označení „cis“ nebo „cisgender“ jsou na této platformě považována za nadávky. V úterý společnost X dostála svému provokativnímu postoji a údajně začala zveřejňovat oficiální varování, že výrazy zahrnující termíny LGBTQ mohou vést k zákazu vstupu na platformu.

Server TechCrunch v úterý informoval, že při pokusu o zveřejnění příspěvku s použitím výrazů cisgender nebo cis v mobilní aplikaci X se na obrazovce objeví varování: „Tento příspěvek obsahuje jazyk, který může být společností X považován za urážku a mohl by být použit nevhodným způsobem v rozporu s našimi pravidly.“ Poté vám dá na výběr, zda budete v publikování příspěvku pokračovat, nebo příspěvek odstraníte.

Ve skutečnosti ale ani jeden z těchto tvarů není urážkou. Když historicky marginalizovaná transgender komunita ve 21. století začala být alespoň částečně uznávána, začal se tento termín stále častěji používat pro označování osob, jejichž pohlavní identita odpovídá jejich pohlaví při narození. Termín uznávají organizace včetně Americké psychologické asociace, Světové zdravotnické organizace, Americké lékařské asociace a Americké psychiatrické asociace.

Zdá se ale, že Musk tato označení nebude respektovat. Nejde přitom o jediný transfobní projev – loni v červnu se na platformě X objevila reklama na transfobní propagandistický film převzatá od pravicové organizace, která mimo jiné zpochybňuje také klimatické změny či bagatelizuje nelidská zvěrstva otroctví.

Zdroj: engadget.com