Foto: Ardyv | Xiaomi Pad 6 - Balení

Xiaomi Pad 6: Výborný Android tablet s lehkými nedostatky

8.9

Design a zpracování

9.5/10

Displej

9.5/10

Výkon a software

9.0/10

Fotoaparát

7.0/10

Výdrž baterie

9.5/10

Plusy

  • Krásné hliníkové zpracování
  • Kvalitní 144 Hz displej
  • Dobrý výkon
  • Multitasking, který funguje
  • Výborná výdrž baterie

Mínusy

  • Chybí GPS
  • Chybí čtečka otisků prstů

Úvod

V roce 2021 jsme se dočkali v oblasti Android tabletů zásadního zlomu, a to díky příchodu Xiaomi Pad 5. Tato novinka přinesla vzrušení, které bylo na poli tabletů dlouho nedostatkovým zbožím. Xiaomi výrazně změnilo pravidla hry tím, že nabídlo skvělý tablet za férovou cenu. Letos se na scéně objevuje jeho nástupce, Xiaomi Pad 6 a my se podíváme jak podařený tenhle nástupce je.

Design a zpracování:

Xiaomi Pad 6 nás už na první pohled zaujme svým moderním a elegantním designem. Hliníkové tělo tabletu působí bytelně a kvalitně. V porovnání s nejlepšími tablety na trhu, jako jsou iPad Pro nebo Samsung Galaxy Tab S9, možná trochu ustoupí, ale pro většinu uživatelů bude jeho zpracování naprosto dostačující. Hlavní zásluhu na tom má Xiaomi, které se rozhodlo nesnažit se tabletem bezdůvodně konkurovat vrcholným modelům, ale nabídnout kvalitní alternativu za přijatelnou cenu.

Co se ergonomie týče, tablet s hmotností 490 gramů lze pohodlně držet v jedné ruce při prohlížení webu nebo čtení e-knih. Tlačítka pro ovládání hlasitosti jsou umístěna na pravé horní straně, zatímco zapínací tlačítko se nachází na horní hraně. Toto uspořádání může některé uživatele na chvíli zmást, ale brzy si na ně zvyknou. Jedinou zásadní absencí z hlediska ovládání je čtečka otisků prstů. Pro odemykání tabletu je tedy třeba využít buď odemykání obličejem (2D), které funguje přijatelně, nebo klasické zadávání hesla.

Displej

Jednou z nejvýraznějších vlastností Xiaomi Pad 6 je jeho displej. Tento 11palcový 10bitový IPS LCD displej nabízí rozlišení 2 880 x 1 800 pixelů s hustotou pixelů 309 na palec. Displej podporuje obnovovací frekvenci až 144 Hz, což znamená plynulý zážitek při procházení nejrůznějšího obsahu. Kromě toho je displej kompatibilní s technologiemi Dolby Vision a HDR10 pro výjimečný vizuální zážitek při sledování videí.

Uživatelé mají možnost volit mezi třemi režimy zobrazení barev: Původní barvy PRO, Živý a Syté. Díky této volbě můžete upravit zobrazení barev podle svých preferencí. Displej umožňuje i přizpůsobení barevného prostoru (DCI-P3 nebo sRGB) a RGB. Adaptivní barvy, které mění teplotu barev v závislosti na okolním světle, jsou pohodlné pro oči a zvyšují celkový komfort.

Vzhledem k obnovovací frekvenci 144 Hz se tablet plynule přizpůsobuje obsahu, ať už je to prohlížení webu, sledování videa nebo hraní her. Displej si výtečně poradí s obsahem, který má různé obnovovací frekvence, takže zaručuje plynulý zážitek u většiny aplikací a her. Ačkoli se jedná o LCD displej, jeho výkon a kvalita jsou skvělé, nemusíte litovat absence OLED panelu.

Výkon a hardware

Xiaomi Pad 6 je poháněn procesorem Qualcomm Snapdragon 870, což je upravený Snapdragon 865+. V kombinaci s 6 nebo 8 GB RAM LPDDR5 a rychlým úložištěm UFS 3.1 o kapacitě 128 nebo 256 GB je tento tablet schopen zvládat širokou škálu úloh. Během našeho testování jsme nezaznamenali žádné záseky nebo problémy s multitaskingem, u verze s 6 GB RAM by však mohl být chvílemi multitasking problém. Xiaomi Pad 6 si hravě poradil s běžnými úkoly včetně prohlížení webových stránek, úpravy fotografií a videí, a dokonce i hraní her.

Hraní her na Xiaomi Pad 6 je slušný zážitek. Hra jako Genshin Impact běžela na tabletu plynule. Díky 144Hz obrazovce je hraní působivé a hráči si mohou vychutnat rychlou odezvu i hladké animace.

Baterie s kapacitou 8 840mAh v tabletu Xiaomi Pad 6 je schopna poskytnout solidní výdrž na jedno nabití. Při běžném používání, které zahrnuje prohlížení webu, sledování videí a občasné hraní her, jsme tablet používali tři dny, než bylo třeba ho dobít. Rychlé nabíjení s podporou 33W umožňuje rychle doplnit baterii z 0 na 100 % během necelé hodiny a půl. To je obzvláště užitečné, pokud se tablet vybije uprostřed důležitého úkolu.

Software a funkce

Xiaomi Pad 6 běží na nadstavbě MIUI 14 for Pad, který je postavený na systému Android 13. Pro uživatele, kteří mají zkušenosti s mobilními zařízeními od Xiaomi, bude prostředí velmi známé a intuitivní. MIUI 14 for Pad je prakticky rozšířenou verzí MIUI pro tablety s několika doplňujícími funkcemi. Jednou z významných vylepšení je zlepšený multitasking. S Xiaomi Pad 6 si můžete snadno rozdělit obrazovku a spustit až čtyři aplikace najednou. Dvě z nich mohou být na hlavní obrazovce, další dvě mohou být spuštěny jako plovoucí okna. To je obzvláště užitečné, pokud potřebujete provádět několik úkolů najednou.

Jedním z dalších zajímavých aspektů MIUI 14 for Pad je možnost zobrazit obrazovku svého Xiaomi telefonu na tabletu a rychle přesouvat soubory pomocí funkce drag and drop. To se hodí pro rychlé sdílení obsahu mezi zařízeními. Jednou z výtek k systému MIUI je umístění ikon na domovské obrazovce. Někteří uživatelé mohou mít problémy s tím, že ikony jsou umístěny příliš daleko od sebe a widgety zabírají příliš mnoho místa. Doufejme, že tato situace bude vyřešena v budoucích aktualizacích.

Fotoaparát

Tablety obvykle nejsou známé pro své fotoaparáty, ale Xiaomi Pad 6 má v tomto směru co nabídnout. Zadní 13Mpx hlavní snímač se vypořádá se situacemi za dobrého světla a poskytuje přijatelnou kvalitu fotografií. Vzhledem k ceně tabletu je to příjemné překvapení. Samozřejmě, za špatných světelných podmínek je kvalita fotografií nižší, ale stále dostačující na zachycení okamžiků.

Přední kamerka s rozlišením 8Mpx má široký záběr a funkci FocusFrame, což umožňuje udržet subjekt v záběru, i když se pohybuje. Tato funkce je užitečná při videohovorech nebo focení. Přední kamerka byla schopna pořizovat solidní selfie fotografie a fungovala dobře pro videohovory.

Závěr

Xiaomi Pad 6 je zajímavým přírůstkem na trhu s Android tablety. Nabízí skvělý výkon, kvalitní displej s vysokou obnovovací frekvencí a mnoho užitečných funkcí pro multitasking. Jeho kamera je překvapivě solidní a baterie poskytuje slušnou výdrž na jedno nabití. Design a zpracování tabletu jsou na úrovni a ergonomie uspokojí většinu uživatel.

Zásadním prvkem tohoto tabletu je jeho cenová dostupnost vzhledem k nabízeným funkcím. Xiaomi opět dokázalo, že se dá nabídnout kvalitní zařízení za férovou cenu, což může být lákavé pro ty, kteří hledají cenově dostupnou alternativu k prémiovým tabletům.

Nicméně ne všechny vlastnosti Xiaomi Pad 6 jsou na špičkové úrovni. Například chybějící čtečka otisků prstů může být nepříjemností. Ačkoliv Xiaomi Pad 6 nabízí velmi slušný výkon, nevyrovná se nejnovějším high-end tabletům na trhu.

Celkově vzato, pokud hledáte kvalitní Android tablet, který nezruinuje váš rozpočet, Xiaomi Pad 6 by mohl být tím pravým ořechovým. Nabízí pohodlné používání, kvalitní displej a užitečné funkce pro každodenní multitasking. I přes některé nedostatky jde o tablet, který dokáže splnit potřeby většiny uživatelů, zejména pokud ho využívají převážně pro zábavu, práci s dokumenty a surfování na internetu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.