Zájemce o SIM kartu v Číne se bude muset při jejím nákupu nechat vyfotografovat

Zájemce od telefonní nebo datovou SIM kartu bude mít v Číně od prosince mnohem těžší pořízení. Tamní vláda totiž schválila nové nařízení, podle kterého bude muset každý kupující mobilní SIM karty doložit kromě běžných osobních údajů také fotografii svého obličeje, respektive se nechat vyfotografovat.

Podle vyjádření tamních úřadů je za tímto krokem snaha o boj se zneužíváním cizích kradených karet SIM a mobilních telefonů jako takových. Podle zkušeností většina prodejců telefonních karet fotí své zákazníky už nyní, od prosince však bude tato praxe povinná. Navíc se bude vztahovat nejen na čínské občany, ale také na cizince, kteří budou mít zájem Sim kartu zakoupit.

Kritici zdůrazňují, že pořízené fotografie budou nejspíš přístupné armádě a bezpečnostním složkám a mohou být použity v dalších projektech. Jedním z nich je například obrovská databáze obyvatel, která bude propojena s množstvím kamer rozpoznávajících obličej. Tamní úřady a výkonné složky tak získají mnohem větší moc protože budou moci mapovat pohyb a aktivity téměř každého občana.

Právě využitím moderních technologií pro kontrolu obyvatel a státem podporovanou cenzurou patří Čína k jednomu z nejtotalitnějších politických systémů na světě. Tamní vládě, která se oficiálně nazývá komunistická se podařilo reformami zavést prvky kapitalismu a především volný trh, který je však paradoxně kontrolovaný z větší části státem. Tamní politický systém skrz jeho povahu mnozí přirovnávají k totalitní společnosti popsané v knize 1984 George Orwela.

Zdroj: irozhlas.cz