Foto: Unsplash

Zákaz TikToku se rychle šíří, týká se i mnoha zaměstnanců v Česku

Spojené státy nejsou jedinou zemí, která se obává, že by Čína mohla zneužívat populární aplikaci TikTok ke špehování a krádežím informací. Obavy z aplikace vlastněné společností ByteDance se rychle rozšířily po celém světě. Následkem toho během několika měsíců přijalo poměrně velké množství zemí úplný nebo částečný zákaz TikToku na vládních zařízeních. Tento vývoj ještě více zvyšuje tlak na to, aby populární aplikace zcela přerušila vazby se svou čínskou mateřskou společností.

Vlna zákazů odstartovala v prosinci loňského roku, kdy Tchaj-wan zablokoval vládním zaměstnancům používání aplikace na služebních zařízeních. Tentýž měsíc Sněmovna reprezentantů Spojených států zakázala TikTok na zařízeních používaných jejími členy a zaměstnanci.

V letošním roce se zákazy TikToku na vládních zařízeních začaly objevovat po celé Evropě. Evropská komise například zablokovala používání aplikace svým přibližně 32 000 zaměstnancům. Velká Británie nejprve uvedla, že ponechává volbu na jednotlivcích, ale pak změnila názor a TikTok zakázala také.

V posledních dnech dochází k zákazu TikToku také v České republice. Celá řada státních úřadů a podniků (ale i soukromých firem) zakázala svým pracovníkům z bezpečnostních důvodů používání této čínské aplikace na služebních zařízeních. Zákazy přitom často platí i pro osobní telefony a počítače, pokud je zaměstnanci používají k práci.

Zdroj: gizmodo.com