Foto: se svolením Apple

Základní 13palcový MacBook Pro M2 od Applu má pomalejší SSD než předchozí M1 model

Apple udělal radost všem, kteří toužili po výkonném laptopu. Nové MacBooky Pro s procesory M2 se totiž už začaly prodávat. Nicméně se ukázalo, že ne všechny modely jsou výkonné ve všech směrech tak, jak bychom očekávali. To je překvapující, jelikož modely s M2 jsou evolucí původních modelů s M1, což pochopitelně slibuje lepší parametry ve všech ohledech. To ale není pravda.

Podle testů serverů YouTube Max Tech a Created Tech se totiž ukázalo, že 13palcový 256GB MacBook Pro M2 může mít horší výkon SSD než ekvivalentní model M1. Základní model, který lze v ČR zakoupit za zhruba 39 tisíc korun, vykázal přibližně o 50 procent nižší rychlost čtení (1 446 MB/s oproti 2 900 MB/s) a o 30 procent nižší rychlost zápisu.

Max Tech zjistil, že 13palcový MacBook Pro M2 má pouze jeden 256GB paměťový čip NAND flash místo dvou 128GB čipů jako předchozí model M1. To znamená, že disk může paralelně využívat pouze dvě linky, takže výkon je omezen na rychlost jedné linky.

Dobrou zprávou ale je, že vyšší modely s kapacitou 512 GB a 1 TB tímto problémem velmi pravděpodobně netrpí. Pravdou také je, že mnoho recenzovaných laptopů bylo dodáno právě v konfiguraci 1 TB, informace se tak nedostala do světa dřív.

Nižší rychlost disku u 256GB modelu by mohla ovlivnit dobu načítání aplikací, přenosy souborů a načítání dat. Utrpět by mohl také celkový výkon, protože virtuální paměť (používaná při zaplnění RAM) bude pomalejší a základní model má pouze 8 GB RAM.

Není zcela jasné, proč Apple u základního modelu změnil konfiguraci, i když jedním z pravděpodobných faktorů může být celosvětový nedostatek čipů. V každém případě je dobré o této skutečnosti vědět, zejména pokud o koupi 13palcového MacBooku Pro M2 uvažujete.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.