Zaměstnanci Googlu a Microsoftu vyzývají úřady k přijetí legislativy upravující užívání inteligentních kamer

Kamery schopné rozpoznat obličej jsou velice mocná přístroje. Jak to u podobného typu zařízení bývá, dokáží do stejné míry pomáhat, jako škodit V současnosti se ve společnosti vede diskuze nad tím, na kolik je jejich použití a nasazení v praxi etické a zda by se chytré kamery měly stát běžnou součástí veřejného prostoru.

Odstrašujícím případem může být Čína, kde je v současnosti registrováno přes 200 milionů bezpečnostních kamer ve veřejném prostoru a řada z nich dokáže rozpoznávat obličeje lidí a porovnávat je s databází. Na každém kroku jsou tak sledováni například členové ujgurské menšiny. Někteří lidé jsou vykazováni z veřejně přístupných oblastí, jako jsou bytové čtvrti, a tváře dlužníků se objevují na velkých obrazovkách na ulicích když jdou zrovna kolem.

Aby podobná situace nenastala také v USA, založili zaměstnanci Googlu a Microsoftu skupinu AI Now, jež funguje při New York University. Jedním z prvních výstupů této skupiny byl otevřený dopis politikům a úředníkům, ve kterém vyzývá k nutnosti přijetí pravidel, která by využití nových technologií regulovala.

Obávají se, že masové nasazení technologií by mohly zneužít bezpečnostní složky, výkonné orgány nebo velké společnosti. Data z nich by se mohla stát velmi cenným a snadno zneužitelným zbožím. Anonymita ve veřejném prostoru přináší alespoň částečné soukromí.

AI Now právě na příkladu výše popsané Číny ukazuje, jak mohou podobné technologie změnit svět a vyhnat lidskost z veřejného prostoru. Poukazuje na to, že ačkoliv to může znít jako paranoidní myšlenka, je možnost zneužití velmi reálná a je potřeba se proti ní dostatečně legislativně opevnit.

Zdroj: theverge.com