Zdroj: wikimedia.org

Zemřel William English, průkopník počítačů a spoluvynálezce myši

Dnešní počítačové systémy bychom si neuměli představit bez polohovacího zařízení, kterému říkáme myš. Jeden z autorů tohoto revolučního počinu William English zemřel minulý týden na respirační selhání. Svět tak přišel o jednoho z velkých vizionářů a pionýrů osobních počítačů.

William English se na konci padesátých let zapojil do prací výzkumné laboratoře Stanford Research Institute. Zde se zapojil do programu, jenž měl tehdy poněkud neohrabané výpočetní stroje přeměnit na uživatelsky přístupná zařízení, a přiblížit je tak širší veřejnosti. Spolu s kolegou Douglasem Engelbartem vymysleli koncept ovládání pomocí obrázků přesouvaných po obrazovce (předchůdce dnešních Windows, Androidu nebo iOS), a to celé v době, kdy se počítače ovládaly textovými příkazy a děrnými štítky.

Součástí tohoto projektu byl právě také vynález myši, tedy zařízení, které bylo schopné sledovat pohyb po stole a následně jej přenášet v reálném čase na displej monitoru. Hlavní přínos této dvojce je považován v lidském přístupu, který byl ve vysoce technicistním oboru výpočetní technologie uplatněn poprvé.

William English také pomohl s propagací výpočetní technologie jako takové. 9. prosince 1968 pomáhal v San Franciscu zorganizovat na svou dobu velkolepou show nazvanou The Mother of All Demos, jež je považována za první událost svého druhu. Právě od ní se odvíjejí dnešní velké technologické eventy, jež pořádají společnosti jako Tesla, Apple nebo Samsung.

Tři roky po této akci nastoupil English do společnosti Xerox, kde pokračoval v rozvoji svých nápadů. Podílel se mimo jiné na vývoji osobního počítače Alto, který se stal vzorem pro první Apple Macintosh.

Zdroj: nytimes.com