Foto: Unsplash

Změna klimatu způsobuje extrémně teplé noci – jde o přehlížený problém, který může zabíjet

Globální oteplování s sebou přináší řadu nepříjemných a nebezpečných změn. Jednou z nich je oteplování nocí. Podle nové studie zveřejněné v časopise The Lancet Planetary Health se očekává, že do roku 2100 vzroste riziko úmrtí v důsledku příliš horkých nocí šestkrát ve srovnání s rokem 2016, a to i při nejoptimističtějších předpovědích týkajících se globálního oteplování.

Autoři studie zjistili, že horké noci budou stále častější a mnohem intenzivnější. Přestože vědci nejsou schopni s přesností určit, jak moc se planeta v budoucnu oteplí, existují odhady nejlepšího a nejhoršího možného scénáře. Pokud vezmeme v potaz střední variantu, pak budou horké noci do konce tohoto století o 75,6 % častější. Teplota by se navíc měla zdvojnásobit, a to z 20,4 °C na 39,7 °C.

Vědecký tým složený z odborníků z celého světa pro svůj výzkum využil historické údaje z let 1981–2010 a aplikoval je na klimatické modely odhadující rizika úmrtí, přičemž se konkrétně zaměřil na 28 měst ve východní Asii.

Důležitým zjištěním je, že přestože horké dny dokáží lidi potrápit již nyní, riziko úmrtí se zvyšuje až o 50 %, pokud teploty zůstávají vysoké i přes noc. Horké dny stresují tělo, zatěžují srdce a plíce a právě noc je obvykle dobou, kdy naše tělo může během spánku snížit svou tělesnou teplotu. Pokud však i přes noc zůstane vzduch horký, tělo je dále stresováno. To může vést k úpalu a nemožnosti usnout, což má za následek oslabení imunitního systému, zhoršení duševního zdraví a celou řadu dalších zdravotních potíží. To pochopitelně může nakonec vést až ke smrti.

Místa s historicky mírnějšími teplotami přitom mohou být ohrožena více. Tato místa totiž obvykle nejsou uzpůsobena na extrémně vysoké teploty (např. chybí klimatizace). Letos se něco takového událo například ve Velké Británii, kde podle jedné z předběžných analýz mohla tato vlna veder zabít až 948 lidí.

Zdroj: theverge.com