Foto: Unsplash

Zpráva OSN říká, že při konfliktu v Libyi byly nasazeny ozbrojené autonomní drony

Jedním z válečných tabu doposud bylo vyzbrojování autonomními drony. Drony jsou součástí válečného úsilí poměrně dlouho, vždy se však jednalo o zařízení, za jejichž řízením stál konkrétní člověk. Tedy alespoň dosud.

Podle zprávy OSN, která mapuje situaci v Libyi, docházelo v roce 2020 k opakovaným útokům autonomních dronů, které pronásledovaly a útočily na lidské cíle. Ze zprávy nevyplývá, zda došlo ke konkrétním obětem, ale ke konkrétním útokům rozhodně došlo.

Mělo se jednat o první takovéto nasazení kvadroptéry STM Kargu-2 původem z Turecka, která byla představena v roce 2019. Spekuluje se o tom, že k jejímu prvnímu nasazení došlo během nedávného konfliktu v oblasti Náhorního Karabachu. Konkrétní svědectví z této oblasti ale chybí, v Libyi bylo nasazení této technologie potvrzeno.

Podle svědků útočily drony na jednotky národní armády vedené Khalifem Haftarem. Ty podle svědectví neměly proti této technologii efektivní obranu. Dron navíc může být naprogramován tak, aby při poškození nebo nedostatku munice zapnul autodestrukční systém. Nebezpečí těchto dronů spočívá mimo jiné v tom, že mohou být nasazovány ve velkém množství, a tím překvapí i pokročilou protivzdušnou obranu.

Kargu-2 je takzvaný bloudící dron, který využívá algoritmy strojového učení a zpracování obrazu v reálném čase k autonomnímu sledování a zachycování cílů. Podle tureckého výrobce zbraní STM je speciálně navržen pro asymetrické války a protiteroristické operace a má dva provozní režimy: autonomní a manuální. Několik lze také spojit dohromady a vytvořit roj dronů kamikadze. Podle odborníků by tyto drony mohly přinést zvrat v pozemní válce. Upozorňují také na to, že umělá inteligence dostává jejich prostřednictvím příliš velkou a nebezpečnou svobodu.

Zdroj: gizmodo.com