Zřícená sonda Berešít nesla na palubě tajný biologický náklad

Izraelská sonda Berešít, který v dubnu havarovala při pokusu o přistání na Měsíci, na palubě nesla tajný biologický náklad – tisíce želvušek. Mikroskopičtí tvorové zvaní také vodní medvědi jsou považováni za nejodolnější organismy na planetě.

Želvušky žijí ve vodě a je o nich známo, že mohou žít v extrémních prostředích (i ve vakuu), včetně vesmíru, a že dokáží přejít do stavu hibernace, aby přežily, pokud nemají přístup k potravě a vodě.

Nova Spivack, zakladatel nadace Arch Mission Foundation, která byla zodpovědná za oficiálně nenahlášené „nalodění“ želvušek na sondu, uvedl, že navzdory neúspěšnému přistání organizace věří, že vodní medvědi se bezpečně dostali na povrch Měsíce. „Želvušky jsou pro takovou misi ideální, protože jsou mikroskopické, mnohobuněčné a jsou jedny z nejodolnějších organismů na Zemi,“ uvedl v rozhovoru pro agenturu AFP.

Předtím, než byly do vesmíru vyslány, byly želvušky dehydrovány, aby mohly být uvedeny do stavu anabiózy. Anabióza (či kryptobióza) je stav, ve kterém jsou životní projevy mikroorganismu omezené na minimum – díky tomu mohou přežít velmi dlouho v nepříznivých podmínkách. Aby byly chráněné, experti z organizace je uzavřeli do epoxidové pryskyřice a teoreticky mohou být v budoucnosti oživeny.

Otázkou je, jestli želvušky náraz sondy skutečně přežily, a pokud ano, co s nimi prostředí Měsíce udělalo. Samozřejmě je také možné, že náraz přežily a krátce poté je zabila např. radiace.

Sondu do vesmíru vypustil v únoru startup SpaceIL (vynesla ji raketa společnosti SpaceX) a šlo o první pokus Izraele přistát s lunárním modulem na Měsíci.

 

Zdroj: digitaltrends.com, afp.com