Foto: se svolením Capturing Reality

Aplikace, která vytváří z fotografií 3D modely, je nyní dostupná zdarma

Společnost Epic Games zpřístupnila aplikaci RealityScan pro iOS. Bezplatná aplikace, která byla dříve k dispozici pouze v uzavřené beta verzi, umožňuje vyfotit objekty reálného světa pomocí telefonu a přeměnit je na věrné 3D modely.

Aplikace je výsledkem odkoupení společnosti Capturing Reality, která se specializuje na fotogrammetrický software. Podobně jako software této společnosti pro stolní počítače kombinuje RealityScan 2D obrázky a vytváří z nich věrné 3D objekty pro hry a další virtuální prostředí. Cílem je umožnit vývojářům her a dalším tvůrcům získávat objekty reálného světa kdykoli a kdekoli.

Celý proces začíná přihlášením k účtu Epic Games a pořízením alespoň 20 fotografií objektu ze všech stran. Při pohybu telefonu se v reálném čase zobrazuje mapa kvality, která ukazuje, jak dobře je objekt pokrytý (zelená barva označuje ideální pokrytí, žlutá zobrazuje oblasti, kterým je potřeba ještě věnovat pozornost, a červená vyžaduje pořízení dalších fotografií této oblasti).

Aplikace nahrává a automaticky spojuje snímky v cloudu v průběhu pořizování fotografií. Model si můžete prohlédnout prostřednictvím fotoaparátu a přepínat mezi mapou kvality a rozpracovaným, plnobarevným renderem.

Jakmile budete se snímkem spokojeni, můžete jej exportovat do Sketchfab (platformy pro 3D zdroje, kterou společnost Epic koupila v loňském roce), kde jej můžete použít pro 3D projekty, virtuální realitu či rozšířenou realitu. Případně se můžete pokusit svůj 3D model prodat herním vývojářům.

Aplikace RealityScan je k dispozici ke stažení zdarma pro systémy iOS a iPadOS v obchodě App Store. Verze pro Android by se měla objevit do konce tohoto roku. Uvidíme, zda Epic stihne termín dodržet.

Zdroj: engadget.com