Foto: se svolením SpaceX

Autodestrukce lodi Starship neproběhla ihned, ale až po 40 sekundách

Nedávno se Elon Musk na Twitteru podělil o další podrobnosti o tom, co se pokazilo během prvního startu rakety Starship a nosné rakety Super Heavy v dubnu. Jednou z nejpřekvapivějších informací bylo odhalení, že k autodestrukci nedošlo okamžitě, ale až po 40 sekundách. Ačkoli se to může zdát jako krátká doba, ve skutečnosti jde o mnoho času, pokud si nejste jisti, zda právě vypuštěná obrovská raketa nevybuchne ještě před dopadem na zem.

Přestože raketa i nosná raketa opustily startovací rampu, později se od sebe neoddělily, převrátily se a nakonec musely být zničeny, protože hrozil pád na zem. Při vyslání požadavku k autodestrukci exploze nenásledovala okamžitě. Zajímavé je, že Musk tuto prodlevu neoznačil jako selhání, ale naopak uvedl, že konstrukce rakety se ukázala být v lepším stavu, než očekávali.

Opožděná autodestrukce nebyla jediným problémem po startu rakety v texaském Boca Chica. Po explozi totiž trosky dopadly na území o velikosti zhruba 385 akrů, jež patří SpaceX, ale tvoří je i národní park Boca Chica. Rozžhavené zbytky rakety po dopadu způsobily požár na ploše 3,5 hektaru. Musk i v tomto případě reagoval sebevědomým tvrzením, že podle SpaceX nedošlo k žádnému významnému poškození životního prostředí.

I přes všechny komplikace a nezdary Musk zašel tak daleko, že start označil za úspěšný a mírně předčící jeho očekávání. Uvedl také, že cílem tohoto letu bylo se toho co nejvíce naučit.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.