Foto: se svolením Boston Dynamics

DHL začne používat robota od Boston Dynamics při vykládání kamionů, měl by nahradit lidskou pracovní sílu

Když se řekne Boston Dynamics, většina z nás si představí čtyřnohého robota Spota. Nicméně tato společnost má na svém kontě celou řadu dalších robotů. V posledních několika letech navíc expanduje do logistiky, která se jeví jako jedno z nejlukrativnějších odvětví moderní robotiky.

Úspěšný vstup do tohoto odvětví nyní společnost potvrdila zprávou o prvním komerčním nákupu svého stroje Stretch na stohování palet. Tento robot se začne zkoušet ve skladech společnosti DHL. Tento logistický gigant v rámci transakce investuje do společnosti Boston Dynamics 15 milionů dolarů, na něž získá „flotilu“ robotů (přesný počet DHL neuvedlo), která zamíří do několika skladů v Severní Americe v následujících třech letech. Roboti Stretch budou používáni primárně při vykládání kamionů.

Jejich činnost by měla být ve skladech DHL zahájena již na jaře letošního roku. Nicméně společnost se nechala slyšet, že do budoucna plánuje využít ještě další roboty Boston Dynamics pro další úkoly. Logistický průmysl v poslední době čelí obrovskému nedostatku pracovních sil, roboti se proto nabízejí jako elegantní řešení.

Stretch je v podstatě obrovské robotické rameno na mobilní základně. Toto rameno má sedm stupňů, v nichž se může pohybovat. Disponuje také řadou přísavek, s jejichž pomocí může uchopovat a přemisťovat břemena (pouze však o maximální hmotnosti 23 kilogramů). Součástí robota je samozřejmě také několik kamer, senzorů pro navigaci a baterie, která jej udržuje v chodu po dobu osmi hodin, poté je potřeba ji znovu dobít.

Ačkoli se na první pohled může zdát, že Stretch je oproti Spotovi jednodušší, není to úplně pravda. Přestože jeho konstrukce nepůsobí příliš složitě, robot musí umět manipulovat s předměty v rámci složitých 3D manévrů a zároveň se pochybovat v obtížných podmínkách. Jednotlivá břemena se navíc liší tvarem, velikostí i hmotností. Tohoto robota proto bylo nutné naučit v podstatě základní motorické schopnosti, jež se u člověka vyvíjely miliony let.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.