Foto: Bulbapedia

Dnes uplynulo 25 let od podivného záchvatu japonských diváků sledujících jednu z epizod seriálu Pokémon

16. prosince 1997 byl v Japonsku odvysílán 38. díl legendárního anime seriálu Pokémon. V tomto díle se ale vyskytla scéna, která způsobila poprask a na nějakou dobu zcela pozastavila vysílání tohoto seriálu.

Dennō Senshi Porygon je jedním z nejpodivnějších Pokémonů z původní 151členné sestavy. Nestal se kontroverzním kvůli násilí nebo něčemu podobnému, ale překvapivě kvůli doprovodným vizuálním efektům.

V tomto díle mají Ash a jeho přátelé za úkol proniknout s pomocí Porygona do digitálního světa, který Team Rocket napadl pomocí počítačového viru. Poté, co musí Ash se svými přáteli spolupracovat se svým protivníkem, aby unikli z virtuálního systému poté, co je na jeho opravu nasazen antivirový program, tento program se změní v UFO, jež se pokusí všechny ostřelovat raketami. V tu chvíli Pikachu vypustí ničivý bleskový útok, což má za následek rychlou sekvenci blikajícího červenomodrého světla (na tuto scénu se můžete podívat ve videu na konci tohoto článku).

To, co se stalo poté, bylo nakonec nazváno „Pokémoní šok“. U diváků po celém Japonsku, kteří sledovali tento díl, se totiž v tu chvíli objevilo více než 700 údajných případů různých negativních příznaků, včetně nevolnosti, závratí, bolestí hlavy či záchvatů zvýšené citlivosti na světlo.

Na základě toho bylo vysílání na několik měsíců přerušeno, a dokonce bylo započato vyšetřování. Společnost Nintendo také uspořádala tiskovou konferenci, na které se od seriálu distancovala a uvedla, že za vzniklé potíže nemůže, jelikož hry Pokémon byly vytvořeny pro černobílou obrazovku Game Boye.

Na jaře 1998 bylo vysílání obnoveno, nicméně spolu s ním byly ohlášeny změny, k nimž došlo. Ty se týkaly zmírnění jasných světelných efektů a záblesků v seriálu, nechybělo ani varování, aby diváci tyto pořady sledovali v osvětlené místnosti a dostatečné vzdálenosti od obrazovky. Toto upozornění je u podobných pořadů (zejména pro děti) používáno dodnes.

Kromě Japonska nebyla tato scéna nikde jinde na světě odvysílána.

Zdroj: gizmodo.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.