Foto: se svolením SpaceX

FAA pozastavila provoz lodi Starship, dokud společnost SpaceX nepřijme nápravná opatření

Poslední zkušební start lodi Starship společnosti SpaceX byl v dohledné době jejím posledním. Federální letecká správa (FAA) v pátek oznámila, že sice uzavřela vyšetřování dubnového neštěstí, ale že společnost nebude smět pokračovat v testovacích startech, dokud nevyřeší seznam 63 nápravných opatření pro svůj startovací systém.

Neúspěšný start v dubnu vedl ke vzniku 385akrového pole trosek, v němž byly kusy betonu vymrštěny více než 2 600 metrů od startovací rampy, 3,5akrového požáru a oblaku prachu, který zasáhl území až 10,5 kilometru severozápadně od místa startu.

„Nápravná opatření zahrnují přepracování hardwaru vozidla, aby se zabránilo únikům a požárům, přepracování konstrukce odpalovací rampy, aby se zvýšila její odolnost, začlenění dodatečných přezkoumání v rámci procesu navrhování, dodatečnou analýzu a testování systémů a součástí důležitých z hlediska bezpečnosti, včetně autonomního systému bezpečnosti letu a uplatnění dodatečných postupů řízení změn,“ uvádí se v prohlášení FAA. FAA dále uvádí, že společnost SpaceX bude muset nejen doplnit tento seznam, ale také požádat o změnu své stávající licence a získat ji. Ta bude řešit všechny bezpečnostní, environmentální a další příslušné regulační požadavky před dalším startem lodi Starship.

Společnost přiznala, že její autonomní letový bezpečnostní systém (AFSS), který je navržen tak, aby raketu sám zničil, když se odchýlí z dráhy letu, ale ještě předtím, než dopadne na zem, postihlo nečekané zpoždění, které trvalo 40 sekund. SpaceX ale neupřesnila, jakou příčinu závady zjistila, pokud vůbec nějakou, ale údajně od té doby vylepšila a přepracovala AFSS, aby zvýšila spolehlivost systému. Nicméně není jasné, zda se tato vylepšení týkají nařízených 63 nápravných opatření uložených FAA.

Zdroj: engadget.com