Foto: Pexels (foto by Sora Shimazaki)

FBI tvrdí, že íránští hackeři útočí v USA na obě prezidentské kampaně

Phishingová kampaň, která je podle FBI spojena s Íránem, se zaměřuje na členy tábora Trumpa i Harrisové. Hackeři se údajně pokoušeli o tzv. spear-phishing několika poradců Biden–Harrisové a Trumpovy kampaně. Deník The Washington Post jako jeden z cílů hackerů jmenoval konkrétně vrchní Trumpovu poradkyni Susie Wilesovou.

V červnu federální agenti spolupracovali se společnostmi Microsoft a Google, když začali vyšetřovat cílené phishingové e-maily, které obdrželi zaměstnanci prezidentských kandidátů. Společnost Google nedávno zveřejnila zprávu, v níž podrobně popsala, jak se hrozba podporovaná íránskou vládou s názvem APT42 již několik let zaměřuje na vysoce postavené uživatele v Izraeli a USA. Potvrdila také, že její skupina pro analýzu hrozeb nadále „zaznamenala neúspěšné pokusy APT42 o kompromitaci osobních účtů osob spojených s prezidentem Bidenem, viceprezidentkou Harrisovou a bývalým prezidentem Trumpem, včetně současných a bývalých vládních úředníků a osob spojených s kampaněmi“. Společnost zřejmě musela zablokovat četné pokusy hackerů o přihlášení do e-mailových účtů členů štábu.

Federálové uvedli, že Roger Stone, neformální Trumpův poradce, se stal obětí phishingových e-mailů zaslaných íránskými hackery, kteří pak mohli převzít kontrolu nad jeho účtem a posílat zprávy s phishingovými odkazy dalším lidem. Úřady údajně nenašly důkazy, které by naznačovaly, že hackeři úspěšně kompromitovali také účet kohokoli z tábora Harrisové.

Federálové před čtyřmi lety obvinili Írán a Rusko z šíření dezinformací souvisejících s prezidentskými volbami v USA v roce 2020. USA však stále nepovažují Írán za hlavní hrozbu, pokud jde o kybernetické útoky – podle listu The Post se úředníci obávají, že i další země jako Rusko a Čína zahájily sofistikovanější útoky, které nebude tak snadné odhalit.

Zdroj: engadget.com