Foto: se svolením NASA

Hubbleův teleskop pořídil jedinečný snímek srážky dvou galaxií

Přestože teleskop Jamese Webba pravidleně přináší neuvěřitelné snímky vesmíru a nové poznatky, neměli bychom zapomínat ani na starší, ale také velmi výkonný Hubbleův vesmírný dalekohled. Právě ten nyní zachytil zcela jedinečnou podívanou – srážku dvou galaxií vzdálených asi 670 milionů světelných let.

Na snímku Arp-Madore 417-391 si můžeme prohlédnout tyto dvě galaxie, jež jsou k sobě přitahovány svými gravitačními poli. Právě tato pole vytvořila zvláštní prstencovitý útvar, kde jsou obě galaktická jádra relativně blízko sebe a hvězdné „peřeje“ vytvořily kruh. Celá podívaná tak připomíná prsten se dvěma kameny.

Hubbleův dalekohled zachytit tuto neobvyklou podívanou pomocí kamery Advanced Camera for Surveys, která pomáhá s odhalením nezvyklých galaxií, a dokonce i temné hmoty. Právě tato pozorování vědci využívají k vytvoření seznamu pro mnohem novější teleskop Jamese Webba, který byl občas při studiu vesmírných objektů použit právě spolu s Hubbleovým teleskopem.

Bohužel v posledních letech Hubbleův teleskop postihla řada systémových poruch a očekává se, že pokud nedojde k zásahům, zřítí se k Zemi již v roce 2030. NASA a SpaceX sice uvažují o zvýšení oběžné dráhy tohoto teleskopu, aby ho udržely déle aktivní, nicméně prodloužení životnosti není zaručeno. Srážka dvou galaxií tak může představovat jeden z posledních jedinečných snímků, které toto zařízení pořídilo.

Zdroj: engadget.com