Foto: Unsplash

Letecké společnosti v USA ruší své lety kvůli zavádění 5G

Začátkem ledna jsme vás informovali o tom, že americké letectví má vážné obavy ze zavádění 5G společnostmi AT&T a Verizon. Tyto obavy pramenily zejména z možného rušení systémů a elektroniky letadel, což by mohlo zkomplikovat zejména přistávání. 5G totiž může narušit práci radarových výškoměrů.

Ačkoli zmíněné společnosti měly potenciálně rychlejší 5G službu v rámci pásma C zavést již v prosinci a později 5. ledna, na žádost Federálního úřadu pro letectví ji dvakrát odložily. Tento čas měl sloužit k dosažení dohody mezi mobilními operátory, federálními úřady a leteckými společnostmi o tom, jak má být zavádění řešeno.

Dnes (19. ledna) nicméně zavádění 5G v pásmu C v rámci USA již započalo. V odpovědi na to, začala řada leteckých společností rušit některé své lety. Patří mezi ně například Emirates, Air India, ANA a Japan Airlines.

Společnost Emirates konkrétně uvedla, že „od 19. ledna 2022 až do odvolání pozastavuje lety do následujících destinací v USA“, přičemž uvádí Boston, Chicago, Dallas-Fort Worth, Houston, Miami, Newark, Orlando, San Francisco a Seattle. I nadále však budou letadla Emirates létat na letiště New York JFK, do Los Angeles (LAX) a do Washingtonu (IAD).

Důvodem jsou obavy z možného rušení systémů letadel, což by mohlo ohrozit bezpečnost letu i pasažérů. Společnost také prohlásila, že „úzce spolupracuje s výrobci letadel a příslušnými úřady, aby zmírnila provozní problémy“. Doufá také, že jakmile to bude možné, začne opět létat do USA.

Například společnost ANA se ve svém prohlášení odvolává na konkrétní pokyny společnosti Boeing a uvádí, že „Boeing oznámil omezení letů pro všechny letecké společnosti provozující letadla Boeing 777“. Právě u tohoto typu letadla je totiž instalován rádiový výškoměr, jehož funkčnost může v současnosti zaváděný 5G signál narušit.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.